Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az allergiás reakciókat a Fel d1 protein váltja ki, amely főként a macskák nyálában, faggyúmirigyeiben és bőrében termelődik. A kutatók azonban találtak egy antitestet, amellyel bizonyítottan csökkenthetők a kellemetlen tünetek – olvasható a Science News hírei között.
A Nestlé Purina állateledel-gyártó cég kísérletében 105 macskát etettek az ellenanyaggal 10 héten keresztül, aminek eredményeképpen a Fel d1 protein mennyisége átlagosan 47 százalékkal csökkent a macskák szőrzetén. A protein a macskák szőrére a bundájuk nyalogatásával kerül, és így fejti ki hatását az arra érzékenyek szervezetére.
Egy kisebb kísérleti tanulmányban 11 allergiás résztvevőt tettek ki macskaszőrrel való érintkezésnek. Az ellenanyaggal etetett macskák szőre kevésbé váltott ki a tesztalanyoknál orrproblémákat és viszkető, égő szemeket.
A macskaallergia az emberek 20 százalékát érinti, és a Fel d1 a felelős a reakciók 95 százalékáért.
Michael Blaiss allergológus és immunológus szerint az embereknek azért nem adható szájon át az antitest, mert a belekbe érve a molekulák lebontódnak, és nem képesek célba érni.
A macskák esetében azonban már a szájban kifejti a hatását. A termelődést nem akadályozza, viszont az állat szőrzetére már nem jut ki az anyag.
Bár a protein macskákra gyakorolt élettani hatása egyelőre ismeretlen, a kezelés nem gátolja a termelődését, és eddig nem találtak arra utaló jelet, hogy az antitest káros hatással lenne az állatok egészségére.
Blaiss szerint a kezelés főként az enyhébb allergiában szenvedőknek nyújt majd megoldást,
hiszen az ellenanyag az eddigi kísérletek alapján az allergének felét képes kiiktatni, így a súlyos allergiásoknál nem szünteti meg a tüneteket. Továbbá a termelt protein mennyisége macskánként eltérő lehet, így ez is befolyásolja az eredményt.
A cég egyelőre még nem hozta forgalomba az antitestet tartalmazó termékeit, a témában még további kutatásokat kívánnak végezni.
(hirado.hu)