Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Helsinki Egyetem kutatói szerint a költöző madarak átlagosan egy héttel korábban térnek vissza, mint fél évszázaddal ezelőtt. A növekvő hőmérséklettel együtt a vándorlási időtartam is megnövekedett.
„Az átlagolt vándorlási adatok változásai szerint a madarak tavaszi költözésüket az 1950-es évek óta átlagosan egy héttel hozták előbbre” – közölte Aleksi Lehikoinen, a Finn Természettudományi Múzeum munkatársa, az eredményeket bemutató tanulmány vezető szerzője.
Kollégája, Andreas Lindén, a finn Novia Alkalmazott Tudományok Egyeteme kutatója hozzátette: ez a helyileg uralkodó hőmérsékletekkel van összefüggésben. Minél korábban kezdődik ugyanis a tavasz, annál hamarabb kezdődik a vándorlás. Mivel Európában a tavaszi hőmérsékletek erősebben emelkedtek, mint Kanadában, ezért ide hamarabb érkeznek meg a madarak.
A tudósok az Ecological Indicators című szaklapban bemutatott tanulmányuk elkészítéséhez 21 észak-európai és kanadai madármegfigyelő állomásnak mintegy 195 fajhoz hosszú távon gyűjtött adatait elemezték. Azoknál az állatoknál, amelyek nem túl távol, Európán vagy Észak-Amerikán belül telelnek, évtizedenként 1,5-2 nap az eltolódás mértéke, míg a távolról érkezők esetében, melyek a telet jóval délebbre töltik, évtizedenként átlagosan 0,6-1,2 nap az eltolódás.
Egyes fajoknál az elemzés szerint különösen nagyok a változások. Az énekeshattyúk (Cygnus cygnus) például két héttel korábban érkeznek Finnországba, mint az 1980-as években.
(MTI)