A mesterséges intelligencia korában is használjuk a józan eszünket
Ne becsüljük túl a mesterséges és ne becsüljük alá a természetes intelligenciát. A c...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Ez az a kategória, amit az ember tudna csökkenteni, nem sorolják ebbe például a természeti tüzek vagy a szél okozta por miatti környezetszennyezést. De például ide tartoznak a fosszilis energiahordozók, és ha az összes ilyen kontrollálható légszennyezési tényezőt nullára lehetne csökkenteni, az a számítások szerint 20 hónappal növelné a várható élettartamot.
A szerzők szerint a fosszilis energiahordozók okozta légszennyezés komoly globális egészségügyi kockázatot jelent, és még ők is meglepődtek azon az eredményen, ami szerint a légszennyezettség egészségügyi kockázata magasabb mint sok más rizikófaktor, például a dohányzás.
Jos Lelieveld professzor, a Max Planck Intézet kutatója és a tanulmány társszerzője szerint globálisan az dohányzás 2,2 évet vesz el átlagosan az ember várható élettartamából, és sem az erőszak, sem a HIV/AIDS messze nem jelent akkora kockázatot mint a légszennyezettség.
Évi 5,5 millió korai halálesetet lehetne megelőzni, ha a kontrollálható légszennyezést minimálisra csökkentenénk.
Ezek az átlagos adatok, de nagy a különbség az egyes régiók számai között. A legrosszabb a helyzet Csádban, ahol 7,3 évvel rövidebb az élettartam a légszennyezés miatt, de kiugróan magasak Sierra Leone, Niger, Türkmenisztán és Kína értékei is. A szerzők hozzáteszik, hogy az afrikai régióban kiemelkedően magas a szél okozta szálló por miatti légszennyezés, és hogy Ausztrália megengedett értékei szigorúbban veszik a légszennyezést mint sok más ország.
Thomas Münzel professzor, a Mainz Egyetem kutatója, aki szintén társszerzője a tanulmánynak, arról beszélt, hogy a kültéri légszennyezettség a tüdőben okoz károkat, és növeli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.
A tanulmány kritikusai szerint azonban fontos megjegyezni, hogy az csak két légszennyező anyagot vizsgál, és nem veszi figyelembe a teljes kémiai összetételt, nem szerepel benne az összes ország, és hiányzik belőle néhány olyan betegség is, ami bizonyíthatóan összefügg a kültéri légszennyezettséggel.
Münzel szerint az azonban egyértelműen kiderül belőle, hogy a kormányoknak reagálni kell, ugyanis azt a WHO is elismeri, hogy az emberiség 91 százaléka szennyezett levegőt szív. Szerinte nagyon magasak a határértékek Európában, ezeket csökkenteni kell.
A szerzők szerint már átgondoltabb várostervezéssel, az egészségügyi ellátórendszer javításával esetleg olyan gyógyszerek kutatásával is lehetne előrelépéseket elérni, amik a légszennyezés káros hatásait csökkentik.
Ha a tanulmány nem is bizonyítja a kritikusok szerint egyértelműen, hogy a dohányzás vagy a légszennyezettség ártalmasabb, de azt még ők is elismerik, hogy hasonló mértékben ártalmasak.
(Index)