Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az elmúlt 140 év legnagyobb vulkánkitörésének lökéshulláma hatszor megkerülte a Földet, és mintegy 40 kilométerre a légkörbe vulkáni törmeléket röpített, és ereje hatalmas szökőárhullámokat váltott ki.
„Soha nem láttunk még ehhez hasonlót” – mondta Luis Millán, a NASA Jet Propulsion Laboratory tudósa.
Dr. Millán vezette a Geophysical Research Letters folyóiratban publikált új tanulmányt, amely számszerűsítette a Tonga vulkán által, a légkör mintegy 12 és 54 kilométer közötti magas rétegébe, más néven sztratoszférába fecskendezett vízgőz mennyiségét.
A tanulmány a NASA Aura műholdjának adatait használta fel, amely egy mikrohullámú szondával (MLS) méri a levegő minőségét, az ózont és a nyomokban keletkező gázokat.
„Az MLS volt az egyetlen olyan műszer, amely elég sűrű lefedettséggel rendelkezett a vízgőz csóvának megörökítéséhez, és az egyetlen, amelyet nem érintett a vulkán által kibocsátott hamu” – tájékoztatott Dr. Millán.
A tanulmány megállapította, hogy a kitörés által a légkörbe jutott víz mennyisége megegyezik a sztratoszférában már jelenlévő vízgőz tíz százalékával.
Ez a vízgőz mennyiség négyszer nagyobb volt, mint amennyit a Fülöp-szigeteken a Pinatubo-hegy 1991-es kitörése bocsátott a levegőbe, amely a 20. század második legnagyobb vulkánkitörése volt, és melynek hatásai máig érzékelhetők a környező vidéken.
A tudósok szerint a Tonga által feljuttatott hatalmas mennyiségű vízgőz több évig a magasban maradhat, és megváltoztathatja a felső légkör kémiáját, beleértve az ózonréteg átmeneti lebontását is.
(Hirado.hu)