Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A jelenség magyarázata, hogy a Föld most szeli át azt az „utat”, ahol 159 évvel ezelőtt „elporzott” a Thatcher-üstökös. Az üstökös csóvájából leszakadt kozmikus por egy részének „nekimegy” a Föld, ezek másodpercenként mintegy 48 kilométeres sebességgel vágódnak be az atmoszférába (ez a hangsebesség 43-szorosa), elégnek és megsemmisülnek.
A jelenséget természetesen a településektől messze, fényszennyezésmentes helyről lehet a legjobban megfigyelni, de a holdfény hiánya miatt akár a városból, még az ablak mögül is megfigyelhető lesz. Nincs egy bizonyos irány, amelyikbe nézni kell, a „hullócsillagok” bárhol feltűnhetnek. Semmilyen segédeszköz nem kell, egyszerűen az eget kell figyelni.
Ez a meteorraj az egyik legrégebbi, amit megfigyeltek az emberek, a kínaiak több mint 2600 évvel ezelőtt, már i.e. 687-ben leírták a jelenséget. A 415 évenként visszatérő Thatcher-üstökös legutóbb 1861. május 5-én volt Földközelben, akkor 50 millió kilométerre robogott el mellettünk.