A mesterséges intelligencia korában is használjuk a józan eszünket
Ne becsüljük túl a mesterséges és ne becsüljük alá a természetes intelligenciát. A c...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A hivatalos adatok 4,22 millióra teszik a járvány halálos áldozatainak számát, de az egyetem kutatói szerint ez a szám a valóságban magasabb, mert egyes autokrata rezsimek csökkenthették a „bevallott” esetek számát, más országok pedig képtelenek voltak nyilvántartani a valós számokat.
Az eLife című folyóiratban közzétett tanulmány kiértékeli az adatok torzulását a különböző országokban. Ariel Karlinsky közgazdász és Dmitrij Kobak statisztikus a világ országainak felénél vette számba, hogy a korábbi évek népességváltozásához képest mennyivel volt magasabb a halálesetek száma a járvány idején.
Eddig 103 országban „számolták ki” a többlethalálozások számát, és becslésük szerint a jelenlegi, több mint egymilliós szám még tovább fog növekedni az újabb országok tanulmányozásával.
A koronavírus-halálozások bejelentett számát összevetették az összes halálozással, főként a tavasszal gyűjtött statisztikák alapján, és azt állítják, hogy a korábbi évekhez képest az érzékelhető növekedést elsősorban a koronavírus okozta Covid-19 betegség szövődményei miatti elhalálozások okozták, noha ezeket az eseteket az egyes országokban más kategóriákba sorolták.
Ezt a jelenséget figyelték meg például Oroszországban, ahol a 110 000 hivatalos koronavírusos okozta haláleset mellett 500 000-rel többen haltak meg a korábbi éveknél.
Fehéroroszországban mindössze 390 koronavírus okozta halálesetet jelentettek, de 5700 lehet a halálos áldozatok valós száma, és Nicaraguában csak 140 koronavírusos halálesetről számoltak be, miközben 7000-ren halhattak bele a vírus okozta betegségekbe a statisztikai adatok elemzése alapján.
Ugyanakkor a tudósok szerint a legtöbb fejlett országban viszonylag kicsi az eltérés, és valószínűleg elkerülhetetlen statisztikai hibát tükröz nagyrészt a járvány kezdetének idejéből, amikor a tesztelés még nem volt általános. Az Egyesült Államokban például 590 000, a koronavírus okozta halálesetet regisztráltak, miközben az elmúlt évekhez képest 640 000-rel magasabb a halálozások száma.
Karlinsky szerint több, főként dél-amerikai országban, például Peruban, pontosan próbálják jelenteni az eseteket, de a tesztelési és a nyilvántartási lehetőségek hiányában erre képtelenek.
(MTI)
Három önkéntes segítőmmel együtt működve, május végén száz ország adatait elemezve, arra következtettünk, hogy az eltussolt halálesetek száma 1,2 és 1,3 közötti millióra becsülhető. Mentségükre, több ország kórházi halálesete nemcsak a járványra értelmezhető.