A mesterséges intelligencia korában is használjuk a józan eszünket
Ne becsüljük túl a mesterséges és ne becsüljük alá a természetes intelligenciát. A c...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A cianobaktériumok mikroszkopikus méretű organizmusok, melyek a vízben és esetenként a talajban is megtalálhatóak. Nem mindegyik termel méreganyagot, de a kutatók szerint a globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbak a toxikus organizmusok. Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) adatai alapján Dél-Afrika hőmérséklete kétszer gyorsabban emelkedik, mint a globális átlag.
Cyril Taolo, a botswanai vadvédelemért és nemzeti parkokért felelős minisztérium helyettes vezetője szerint az elpusztult állatok száma 330-ra emelkedett.
„A legutóbbi tesztek cianobakteriális idegmérgeket mutattak az egyedek halálának okaként. Ezek a baktériumok a vízben találhatók meg” – mondta Mmadi Reuben, a minisztérium főállatorvosa.
A szakértők speciális elemzés alá vetették a tetemekből, vérből, talajból és időszakos vizekből vett mintákat, ezekben cianobaktériumokat azonosítottak. Reuben szerint az Okavango deltájában élő cianobaktériumok halálos toxinokat tudnak termelni, az elhullott állatokon pedig az idegrendszerük összeomlásának jelei mutatkoztak. Ugyanakkor rengeteg kérdés vár még megválaszolásra, például az, hogy miért csak az elefántok pusztultak el, és miért csak azon a területen. Elképzelhető, hogy más állatok is ittak a baktériumokat rejtő vizekből, mégsem volt rájuk hatással, mivel az elefántok ormányukkal a mélyebb rétegekből ittak, ahol a baktériumok is élnek.
A cianobaktériumok elszaporodása káros lehet az emberekre és az állatokra is. A klímaváltozás a vizek hőmérsékletének emelkedésével számos baktériumnak kedvez, ami aggasztja a kutatókat.
(MTI)
Sajnalatos eset.A fold pusztulasra van itelve es errol mi emberek tehetunk.