Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Egy japán kutatócsoport hat tehenet használt fel a kísérletben: míg a festetlen teheneken fél óra alatt 110 csípés keletkezett, a fekete-fehérre mázolt állatokon kevesebb mint 60 darab – olvasható a CNN hírei közt.
A csíkok tehát a vérszívók távol tartására is kitűnően alkalmasak.
Korábbi tanulmányokban már bebizonyították, hogy a legyek kevésbé képesek leszállni fekete-fehér felületekre, mert nem tudnak lelassítani a landolás előtt.
Az eredmény azért is lényeges, mert a rovarcsípések hatással vannak a legeltetésre, a tehenek etetésre és az egész tartásukra, ezáltal pluszköltséget és termelésbeli veszteséget okozhatnak a szarvasmarha-tenyésztésben.
Mivel az állatok nem tudják elzavarni a vérszívókat, nagy energiát fektetnek abba, hogy elkerüljék őket. Például közel állnak egymáshoz, hogy kevesebb bőrfelület legyen szabadon, ez azonban könnyen hőstresszt vagy sérülést idézhet elő.
A vizes bázisú festék csak néhány napig marad az állaton, viszont kevésbé ártalmas, mint a rovarirtó szer használata. Sajnos a fekete-fehér festés azonban rövid távú megoldást nyújt, így a gazdáknak hetente többször meg kell ismételni a műveletet.
A kevesebb légycsípéssel viszont egészségesebbek lehetnek az állatok, ami előre lendítené a gazdaságot.
(MTI)