A mesterséges intelligencia korában is használjuk a józan eszünket
Ne becsüljük túl a mesterséges és ne becsüljük alá a természetes intelligenciát. A c...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az első növényeket 2018 februárjában ültette el Paul Zabel, aki az év végéig 115 kiló salátát, 67 kiló uborkát, 46 kiló paradicsomot, 19 kiló karalábét, 15 kiló zöldfűszert és 8 kiló retket szüretelt. Az Antarktiszról hazatérve szerdán elmondta, őt magát is meglepte a termés nagysága. Bár a zöldségek terén komoly sikert ért el, az eper- és a paprikatermesztéssel nem igazán boldogult.
A sarkvidéki, 13 négyzetméteres növényházat egy konténerben hozták létre. A kertben talaj, napfény és növényvédő szerek használata nélkül kezdtek el zöldséget és gyümölcsöt termeszteni. A növények gyökereit egy számítógép irányításával néhány percenként tápanyagoldattal permetezték, a levegőt és a vizet pedig újrahasznosították.
Az Alfred Wegener Intézethez tartozó Neumayer III. antarktiszi kutatóállomásnál kialakított kert nem csak a legénység étrendjének gazdagítása miatt fontos.
A helyi növénytermesztés segíthet jobban megérteni, hogy hogyan lehet majd ellátni friss zöldséggel és gyümölccsel a Holdra és a Marsra tartó missziók legénységét.
Zabel küldetése végén több mint 300 növény- és mikrobamintát vitt haza, ezeket az elkövetkező hónapokban alapos elemzés alá vetik. A kutatók többek közt arra kíváncsiak, hogy javítja-e a friss zöldségféle az elzárt környezetben dolgozó legénység kedélyállapotát. Zabel szerint a helyben termelt zöldségek nagyon finomak voltak, a konténerben előállított növényeket ráadásul azok a kutatók is dicsérték, akik nemrég érkeztek az állomásra, és még nem voltak kiéhezve a friss zöldségre.
Zabel úgy véli, még 10-20 évig is eltarthat, mire az űrben is működő üvegházat fejlesztenek ki. Éppen ezért az antarktiszi német kutatóállomáson folytatni fogják a kísérleteket. Még ezen a héten új csapat utazik a Neumayer III-ra, hogy feljavítsa a melegházat és új magokat vessen, melyek májusig alvó állapotban maradnak. Tavasszal a brémai irányítóközpontból egy gombnyomással indítják majd meg a kicsíráztatást, illetve a nedvességgel és mesterséges fénnyel való ellátást.
(24.hu)