Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A most bemutatott fényt 2019 februárjában észlelték az űrállomás műszerei a Csendes-óceán nyugati részén fekvő Nauru felett. Először öt intenzív, 10-20 milliszekundumos kék villanásra lettek figyelmesek, majd következett a keskeny kúp formában érkező kék nyaláb.
Hasonló jelenségek akkor alakulnak ki, amikor a felhők felső, pozitív töltöttségű részei interakcióba lépnek a levegő és a felhő között lévő negatív határral. Az ellentétes töltések rövid kiegyenlítődése statikus elektromosságot idéz elő.
A kék nyalábot kísérő fények közül négy UV-kibocsátással járt, ezek a szakértők szerint gyűrűlidércek voltak. Ezek a gyűrű formában terjedő fények nagyjából 100 kilométeres magasságban, az ionoszférában fordulnak elő.
A kék nyalábot és a gyűrűlidérceket az Európai Űrügynökség Atmosphere-Space Interactions Monitor (ASIM) műszerrendszere dokumentálta. A fények felfedezése ismét igazolja, hogy az ASIM rengeteg légköri jelenség megfigyelésére alkalmas.