Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Bár a szakértők már közel négyezer exobolygót találtak, eddig nem azonosítottak holdakat a Naprendszeren kívül. Időnként ugyan bemutatnak egy-egy potenciális exoholdat, eddig azonban egyik égitest létezését sem sikerült alátámasztani.
Egy új tanulmányban a szerzők azt írják, az 550 fényévre található gázóriásnál, a WASP 49-b-nél is keringhet egy hold – számol be a Live Science. A Berni Egyetem csapata úgy véli, hogy az égitest a Jupiter tüzes holdjának, az Iónak egy még extrémebb verziója lehet. Apurva Oza, a csapat vezetője azt nyilatkozta, a vulkanikus objektum felszínét forró láva boríthatja.
Az exoholdak túl aprók ahhoz, hogy a hagyományos technikákkal érzékeljék őket. Oza és kollégái ugyanakkor rájöttek, hogy a nátrium- és káliumgáz vizsgálatával következtetni lehet a geológiailag aktív exoholdak jelenlétére. Korábbi kutatások már bizonyították, hogy a WASP 49-b-nél a nátrium szokatlan magasságokban is jelen van, Ozáék pedig azt feltételezik, hogy az anyag nem származhat csak a bolygóból.
A kutatók a Jupitert és tüzes holdját vizsgálva olyan modellt hoztak létre, melynek segítségével kideríthetik, hogy lehetnek-e a vulkanikus exoholdak az egyes bolygók körül. A későbbi elemzések után arra jutottak, hogy a WASP 49-b esetében adottak a körülmények egy kísérő létezésére.
Fontos kiemelni, hogy egyelőre közvetlen bizonyíték nincs az objektum létezésére, ezért további megfigyelésekre lesz szükség.
(National Geographic, Kép: Universität Bern, Illustration: Thibaut Roger)