A mesterséges intelligencia korában is használjuk a józan eszünket
Ne becsüljük túl a mesterséges és ne becsüljük alá a természetes intelligenciát. A c...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Hogy valami különleges dolog van a most már négyéves ikrekkel, még magzatkorukban kiderült. Az első ultrahang alapján még azt közölték az édesanyával, hogy egypetéjű ikergyermekei lesznek, hiszen erre utalt a közös magzatburok is. A következő rutinvizsgálatnál azonban kiderült, hogy egy kisfiúval és kislánnyal várandós. Ez elvileg csak kétpetéjűeknél lehetséges, hiszen az egypetéjű ikrek genetikailag teljesen azonosak.
Az orvosok ezután alaposabb genetikai vizsgálatnak vetették alá a még az anyjuk méhében lévő gyerekeket, és egészen kivételes magzatfejlődéssel találkoztak. Rendes esetben, egypetéjű ikerterhességnél egy petesejtet egy hímivarsejt termékenyít meg, majd a zigóta kettéválik, kétpetéjű ikreknél pedig két hímivarsejt két különböző petesejttel találkozik. Ebben az esetben azonban valami szokatlan történt: két hímivarsejt termékenyítette meg ugyanazt a petesejtet.
Ez három különféle kromoszómacsomagot hozott létre, amiből a sejtegyesülések után két, genetikailag az anya révén azonos, az apa révén viszont különböző zigóta kezdett kifejlődni.
Mivel az egyik magzatban több XY, a másikban pedig több XX nemi kromoszóma volt, egy kisfiú és egy kislány született. A nemi meghatározottság azonban a kettős megtermékenyítés miatt kevésbé erőteljes. Az orvostudomány egyetlen hasonló korábbi esetről tud: 2007-ben az Egyesült Államokban született egy „másfeles” ikerpár. Ott az egyik gyermeknél hermafroditizmus alakult ki, nemi szervei ellentmondásosak voltak. Ennél az angliai esetnél ez nem következett be, a rendellenesség azonban így is komoly egészségügyi következményekkel járt: az ikerpár lány tagjának keringési problémák miatt még újszülöttként amputálni kellett az egyik karját, majd a petefészkét kellett távolítani, mert az nem fejlődött ki rendesen, ez pedig veszélyeztette volna az egészségét.
A gyerekek ma már négyévesek, jól vannak. A kutatók szerint a köztes ikerterhesség annyira ritka, hogy nem érdemes tesztelni rá rutinszerűen a várandósság alatt.
Nyitóképünk illusztráció.
(Index)
„Egyik magzatban több xy, a másikban több xx”?! Sztem a hím ivarsejtben pontban 23 kromoszóma van 22 testi, 1 nemi, a petesejtben is hasonló a helyzet csak ott a nemi kr.az xx! Így alakul ki embernél a 46 kromoszóma! Ha nem így van örökletes betegségről beszélünk 2 him ivarsejt így 2 petesejtet termékenyít csak meg ami akár 2 bakktól😁is származhat, igaz ez is ritka mint a fehér holló!