Itt van angolul is https://msphere.asm.org/content/5/5/e00637-20.full
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Tokiói Egyetem tudósai szimulációs kamrában vizsgálták a vírus levegőben történő terjedését és a maszkok hatékonyságát. A zárt kamrában két bábút helyeztek el, arccal egymás felé. Az egyik fejet porlasztóval szerelték fel, hogy a köhögéssel a levegőbe jutó koronavírus-részecskéket tudja utánozni. A másik fej a természetes lélegzést imitálta, és egy gyűjtőkamrája volt a belélegzett vírusok számára.
Az egyik kísérletben a vírust belélegző fejre tettek maszkot. A textilmaszk 17 százalékkal, az orvosi maszk pedig 47 százalékkal kevesebb vírust engedett belélegezni. A szorosan rögzített N95-ös maszk, amelyet az egészségügyi dolgozók viselnek, a beszívott vírusok mennyiségét 79 százalékkal csökkentette – számolt be az NHK japán közszolgálati műsorszolgáltató hírportálja. A kutatók megjegyezték, hogy százszázalékos védelmet akkor sem nyújtottak az N95-ös maszkok, ha ragasztószalaggal rögzítették az arcra.
Amikor maszkot tettek a víruskibocsátó fejre, a textil és az orvosi maszk is több mint 70 százalékkal csökkentette a másik, maszk nélküli fej által belélegzett vírus mennyiségét. Abban a kísérletben pedig, amikor mindkét fél – a víruskibocsátó és a belélegző is – maszkot viselt, még hatékonyabb volt a védelem – írták a kutatók szerdán publikált tanulmányukban.
Kavaoka Josihiro professzor, a kutatás vezetője elmondta, hogy először végeztek kísérletet valódi koronavírussal a kórokozó terjedésének vizsgálatára. A professzor felhívta a figyelmet, nagyon fontos, hogy a maszkot mindenki helyesen viselje.
A tudományos világban konszenzus van abban a kérdésben, hogy a koronavírus a levegőben is terjed. Az amerikai betegségmegelőzési és -ellenőrzési központ (CDC) októberben felülbírálta korábbi útmutatását, és az új leírás már arra figyelmeztet, hogy a kórokozó órákig képes a levegőben maradni. Japán kutatók egy másik csoportja egy szuperkomputerrel az igazolta, hogy a levegő páratartalma jelentős hatással lehet a vírusrészecskék levegőben történő szétszóródására.
(MTI)
Itt van angolul is https://msphere.asm.org/content/5/5/e00637-20.full
Vannak érdekes emberek. 🙂
Es akkor hogy tortenhet meg hogy olyan vot betegek nyilatkoznak hogy ok minden vedoeszkezt bevettek-gondolok itt a maszkra is- es megis elkapta oket a virus! MOST AKKOR MAR MI IS AZ IGAZSAG??
1) Nem tartottak be minden szabályt. Pl. maszk le-felvételénél, nem megfelelően hordta, fertőzött kézzel megvakarta az orrát, szemét. Vagy tünetmentes, de fertőző ismerőssel való találkozáskor nem hordott maszkot.
2) A tanulmány is írja, hogy még a leragasztott KN95-ös maszk se add 100% biztonságot, a fertőzés esélye bár nagyban csökken, nem lesz nulla.
100% védelem nincs. De ha te maszkot viselsz, a másik nem 17-47 % vedelem; mindketten maszkot hordtok 70% védelem. Van különbség ! És ezt még fokozhatod távolságtartással, kézmosással stb. !
Brit tudósok. Hm…
A textilmaszk 17 százalékkal, az orvosi maszk pedig 47 százalékkal kevesebb vírust engedett belélegezni.
Azaz 83 százalék átmegy rajta. Hatékony, valóban.
De ha a víruskibocsátó is maszkot hord, már 70 % ! Olvasd végig !
Lehet a japánok is brittek, nem is tudtam.
https://www3.nhk.or.jp/nhkworld/en/news/20201022_02/ . Az egyetem angol nyelvű oldalán még nem találtam meg. Japánul ez az https://www.ims.u-tokyo.ac.jp/imsut/jp/research/papers/post_135_00038.html .