Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Hawaiion tartott Fejlett Optikai és Űrmegfigyelési Technológiák Konferencián erre az egyre durvuló helyzetre kerestek megoldásokat, és elő is álltak néhánnyal – többek között az Arizonai Egyetem kutatói is, akik kész tervvel érkeztek a helyszínre.
Soha nem volt még olcsóbb műholdat fellőni, mint most, ráadásul a magánipar űrkutatási érintettsége miatt valószínűleg csak egyre olcsóbb lesz az ilyen tevékenység – ezt pedig egyre többen használják ki, aminek az a következménye, hogy egyre több az űrszemét, és az űrszemetet elkerülni kívánó űreszköz is a bolygónk körül. Az Arizonai Egyetem kutatói a problémát három részre osztották: az egy centiméternél kisebb, az 5 centiméternél nagyobb, és a köztes méretű űrszemétre, mindegyiket más módszerekkel kell kivédeni – olvasható a Space.com-on.
A legkisebb méretű űrszemetet úgynevezett ostorpajzsokkal lehetne semlegesíteni, amelyek az űreszközökre szerelt védőrétegként jelennének meg, és eltérítenék vagy kisebb darabokra törnék az űrszemetet. Ahhoz, hogy a műhold ne legyen sokkal nehezebb, ez a pajzs csak az 1 centiméteres, és annál kisebb űrszemeteknél működhetne, így találni kell más megoldást a nagyobbak kivédésére is.
Az 5 centiméternél nagyobb hulladékot földi távcsövekkel lehetne kiszűrni, és ezek segítségével alakítani a műholdak manővereit úgy, hogy ne ütközzenek velük. Ez a módszer azonban a kisebb űrszemétnél nem működik, így a köztes méretre is kell megoldást találni.
A szakértők szerint egy, az űreszközökre szerelt infravörös kamera segíthet akár több tíz kilométerről is kiszűrni a száguldó űrszemét által termelt hőt, anélkül, hogy bármilyen segítséget kapna a földi személyzettől. A műholdak aztán szolid üzemanyagot felhasználó, apró rakétákkal helyezkedhetnének a hulladék útjából. Ezek a rakéták könnyűek, gyorsak, viszont csak egyszer használhatók – ezért a technológia ugyan még fejlesztésre szorul, de kiindulópontnak tökéletes lehet az űrszeméttel való ütközés kivédésére. Persze ez még nem oldja meg az űrszemét problémáját, hiszen ideális esetben ki kellene takarítanunk a Föld körüli pályát, hogy ne történhessen baj – de ezek az ötletek remek átmeneti megoldást nyújthatnak.
(24.hu)