A mesterséges intelligencia korában is használjuk a józan eszünket
Ne becsüljük túl a mesterséges és ne becsüljük alá a természetes intelligenciát. A c...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az első napfogyatkozást, amit nem is így, hanem sokkal inkább csak tranzitnak hívnak a hold apró mérete miatt, március 17-én fotózta a Curiosity Mastcamnak nevezett kamerájával, amelyen fényszűrő is van, így nem megy tönkre, ha közvetlenül a napot fényképezi. A napkorong előtt a Mars kisebb holdja, a Deimos halad át, amely mindössze 2,3 kilométer átmérőjű, így azt a jelenséget, amikor kitakarja a napot, nem is napfogyatkozásnak, hanem elhaladásnak, vagyis tranzitnak hívják.
A második napfogyatkozást március 26-án kapta lencsevégre a marsjáró, ezt már a 11,5 kilométer átmérőjű Phobos okozta. Ez már sokkal drámaibb, mint a Deimos tranzitja, egyrészt a hold mérete, másrészt a Marshoz való közelsége miatt.
Egy ilyen, egymáshoz ennyire közeli napfogyatkozás igen ritka, a Spirit és Opportunity összesen figyelt meg 40 Phobos-áthaladást, és 8 Deimos-tranzitot.
Amíg a Mastcam a napfogyatkozásokat figyelte, a rover navigációs kamerája a felszínt pásztázta, és megmutatta, hogyan sötétedett el a marsi táj a Phobos napfogyatkozása alatt.
Az ilyen felvételek egyébként óriási segítséget jelentenek a csillagászoknak, akik a segítségükkel pontosítani tudják az ismereteinket a Mars holdjainak mozgásáról. Az első ilyen képek előtt a kutatók a Phobos pályáját is 40 kilométerrel arrébb számították. A holdak mozgása változhat a bolygó tömegvonzása, az egymásra gyakorolt hatásuk és még akár a Jupiter gravitációja miatt is.
(24.hu)