A mesterséges intelligencia korában is használjuk a józan eszünket
Ne becsüljük túl a mesterséges és ne becsüljük alá a természetes intelligenciát. A c...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Jeremy Goldbogen, a Stanford Egyetem munkatársa által vezetett csapat egy szabadon élő kék bálna szívritmusát rögzítette. A kutatók úgy vélik, hogy az egyedi szívritmus a hosszú lélegzetvisszatartást, a táplálkozást és a vér oxigénszintjének helyreállítását is segíti.
Goldbogen szerint a kék bálna elérte azt a korlátot, melynél nagyobbra egy tengeri organizmus nem nőhet a Földön. A faj szív- és érrendszere lenyűgöző, de valószínűleg biológiai határt is jelent.
A 30 méter hosszú és 173 tonnás kék bálna a földtörténet legnagyobb állata, hasonló méret a szárazföldön nem alakulhatna ki. A friss eredmények szerint a hatalmas testet a tengeri életmód mellett az egyedi szív- és érrendszer is támogatja.
Az állatok szívritmusának felmérése a méretekből adódóan eddig komoly kihívást jelentett, Goldbogenék azonban kifejlesztettek egy speciális tapadókorongokkal ellátott elektrokardiográfot (EKG). Az eszközt egy 15 éves hímre helyezték, a példány 184 méteres mélységbe úszott, és 17 percen át lent is maradt.
A mélyben átlagosan 4-8 dobbanást rögzítettek percenként (bpm). Összehasonlításképp: az embereknél nyugalmi állapotban a normális érték 60-100 bpm. Mikor az állat táplálkozott, szívverése nagyjából kétszeresére gyorsult, a felszínen pedig 25-27 bpm-et ért el.
A legalacsonyabb érték az elvártnál is kisebb volt, a kutatók szerint az alacsony szívritmust a bálna különleges aortaíve biztosítja. A szakértők azt feltételezik, hogy a bolygón ennél nagyobb szív- és érrendszer nem fejlődhet ki.
(natgeo)