A mesterséges intelligencia korában is használjuk a józan eszünket
Ne becsüljük túl a mesterséges és ne becsüljük alá a természetes intelligenciát. A c...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az anyatej a kisbabák immunrendszerének fejlesztésében jelentős szerepet játszik. Egyfajta koktélja a tápanyagoknak, a szervezetünk védelmét támogató molekuláknak, és őssejteknek, amelyek segítenek az immunrendszerük kialakulásában. De azt a pontos mechanizmust, ahogy ez kialakul, egészen mostanáig nem sikerült feltérképezni.
Most a Hannover Medical School kutatói lehet, hogy felfedezték azokat a fehérjéket, amelyek felelősek a kisbabák immunrendszerének felturbózásában.
Az alarminoknak nevezett proteineket ugyanis kiemelkedően magas koncentrációban találták meg az anyatejben, és az anyatejjel táplált kisbabákban is, ezért úgy gondolják, kiemelkedően fontos szerepük van a bél immunrendszerének a kialakulásában.
„Az alarmin arany, amit az anyatejben találtunk meg. Ez a protein olyan veszélyes bélbetegségeket előzhet meg, amelyek akár vérmérgezésekhez és bélgyulladásokhoz is vezethetnek.”- nyilatkozta Dr. Dorothee Viemann, a Hannover Medical School (MHH) professzora.
Ahogy az újszülött fejlődik, ugyanúgy fejlődnek a baktériumok is a bélrendszerében. A mikrobák benépesítik a bélfalakat, egy jól működő mikrobiomot létrehozva, amely segít a kisbabáknak egy egészséges immunrendszert létrehozni. Ha ez a mikrobiom a normálistól eltérően fejlődik, akkor komplikációk, például gyulladásos bélbetegségek jelentkezhetnek.
Itt lépnek be az alarminok. Az egészséges újszülötteknek általában magas az alarmin szintje, ebből gyanakodtak a kutatók arra, hogy kulcsszerepünk van a mikrobiom kifejlődésében. 517 újszülött mintáját megvizsgálva azt találták, hogy az alarminok az immunsejtekkel közösen szabályozzák az egészséges mikrobák fejlődését a bélrendszerben, megelőzve a későbbi gasztroenterológiai betegségek kialakulását.
Dr Viemann azt reméli, hogy ezzel a felfedezéssel, bár pontosan utánozni biztosan nem fogják tudni az alarminokat, hatékonyabb tápszereket fejleszthetnek ki azoknak a kisbabáknak, akiket nem tud anyatejjel táplálni az édesanyjuk.
(Index)