Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az eseményt pár centiméteres tektitek bizonyítják. Ezek a meteoritok becsapódása során megolvadó, majd a légkörben gyorsan lehűlő, csepp formájú kőzetek, amelyek néha csak pár négyzetkilométeren szóródnak szét, ebben az esetben azonban Ázsiát, Ausztráliát és az Antarktiszt is beterítették. Csak a kráter hiányzott, eddig.
A friss tanulmány szerint a becsapódás a Laosz délkeleti részén megtalálható vulkáni régióban történt, és azért nem találták nyomát több egy évszázadon át, mert mélyen a föld alá van temetve.
Azt jó ideje sejtették a tudósok, hogy a kráternek valahol az Indokínai-félszigeten kell lennie, Kambodzsa, Vietnám vagy Laosz területén, de a közel 2 kilométeresre becsült meteoritnak akkora nyomot kellett volna hagynia, hogy annak látszania kéne. Kivéve akkor, ha az erózió vagy a tektonikus lemezek mozgása nem takarítja el a nyomait, ám ennek Indokínában vajmi kevés a veszélye, mert viszonylag stabilak ott a geológiai viszonyok.
Végül a Laosz déli részén elterülő Bolaven-fennsík alatt 300 méter mélyen felfedeztek egy lávaréteget, amely tökéletesen megfelelt annak, amit kerestek. A vulkanikus területen megtalálható kőzetek kémiája megfelelt a fél világban szétszóródott tektitekének, és gravitációs vizsgálatok is igazolták, hogy ott bizony becsapódás történt.
A krátereket megtöltő anyagok általában kevésbé sűrűek, mint a környező sziklák, és emiatt valamivel gyengébb gravitációs vonzásuk. A parányi eltérések kimutatásával megállapították, hogy egy körülbelül 18 kilométer hosszú, 13 kilométer széles és 90 méter vastag területen lehet a keresett kráter. Az ott megtalálható láva pedig 800 ezer évnél fiatalabb, tehát a becsapódás után kerülhetett oda.
Már csak le kell fúrni pár száz méter mélyre, hogy kézzelfogható bizonyítékokat is begyűjtsenek, és lezárják ezt a 800 ezer éves ügyet.
(index/tudomány)
Érdemes hozzátenni, hogy a képen látható és a cikkben említett kráter nem ugyanaz.