Az örök ífjúság elixirje a hidegvíz?Irány Grönland. 😀
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az atlanti térség sarkvidéki régiójában talált több mint 500 éves grönlandi cápa új életkor rekordot jelent a Föld gerinces élővilágában. A grönlandi cápákról eddig is ismert volt, hogy más gerinceshez képest rendkívül hosszú életperiódussal rendelkeznek, ám a Science tudományos szaklapban most közzétett tanulmányban leírt példány minden bizonnyal a földi élővilág legidősebb ismert élő gerincese.
Az idei év elején publikálta a norvég Arctic University tengerbiológus professzora, Dr. Kim Truebel azt a tanulmányt, ami egy újonnan kifejlesztett életkor-meghatározási módszer alapján arra a megállapításra jutott, hogy a grönlandi cápák (Sominosus microcephalus) életciklusa csaknem a duplája a korábban elfogadott 200 éves átlagos életkornak.
Truebel és tudóstársai egy olyan új, a grönlandi cápák pontos életkorának meghatározására alkalmas matematikai modellt fejlesztettek ki, ami a szemstruktúra, elsősorban a szemlencse és a szaruhártya öregedését veszi figyelembe. Eddig többnyire csak a grönlandi cápák testhosszát vették alapul az egyes egyedek életkorának meghatározásához, abból kiindulva, hogy a grönlandi cápák növekedése élethosszig tartó folyamat, ami évente átlag 1 centiméteres növekedéssel jár együtt.
Mint Steven Campana, az Izlandi Egyetem cápaszakértője elmondta, a tengerbiológusok már évtizedek óta keresik azt a módszert, amellyel a grönlandi cápák életkora pontosan meghatározhatóvá válik. Az Arctic University kutatói által kifejlesztett és minden eddiginél pontosabb új módszer segítségével a tudósok 28 grönlandi cápa életkorát vizsgálták meg.
A vizsgálatba bevont egyedek között akadt egy 395 éves példány, ám még ennél is jóval idősebbnek bizonyult az a grönlandi cápa, ami a mérések szerint 1505-ben születhetett.
A nagy illetve a rendkívül nagytestű cápák közé sorolt grönlandi cápa rendszertanilag a tüskéscápák rendjébe (Squaliformes), illetve az alvócápák családjába (Somnosidae) tartozó faj. Teljes testhossza meghaladhatja a hét métert, az eddig ismert legnagyobb példány 7 méter 30 cm hosszúra nőtt meg.
A grönlandi cápa az Atlanti-óceán északi területén, a Labrador-tengertől a Jeges-tengeren át a Barents-tengerig számít elterjedtnek, elsősorban a sarkköri, illetve a szubarktikus vizekben. A rendkívül hosszú életciklussal rendelkező faj 100-150 éves korára éri el a szexuális érettségét. Ideje legnagyobb részét a bathyális vagy szürkületi-zóna 700-1200 méter mély vizeiben tölti, de rendszeres időközönként – valószínűsíthetően szaporodásbiológiai okokból – megjelenik a partközeli egészen sekély vizekben is, a tudósok ilyenkor tudják a legkönnyebben megfigyelni.
Aktív ragadozó, amely elsősorban csontos halakat, köztük heringet, tőkehalat és más kisebb hűvös vízi cápafajokat zsákmányol, de a grönlandi cápák gyomrában találtak fóka, sőt jegesmedve maradványokat is.
Szokatlanul hosszú életciklusában fontos szerepet játszik a hideg vizes környezet: a grönlandi cápa leggyakrabban a – 1,5 illetve +5 Celsius fok közötti hőmérséklettartományú vizekben fordul elő, a +10 Celsius fok körül feletti vízhőmérsékletet már nem preferálja.
(Origo)
Az örök ífjúság elixirje a hidegvíz?Irány Grönland. 😀
Wow!