Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A tiszta víz folyékony és fagyott állapotban is áttetsző, ha azonban a jégkristályok hó formájában érkeznek, már fehérek. Ahhoz, hogy megértsük, miért fehér a hó, először azt érdemes körbejárni, hogy miként is látjuk különböző színűnek a tárgyakat.
A Napból érkező látható fény különböző frekvenciájú elektromágneses sugárzásból tevődik össze – írja a HowStuffWorks. A különböző frekvenciákat különböző színekként érzékeljük, az egyes tárgyak pedig azért tűnnek más-más színűnek, mert eltérő frekvenciájú sugarakat nyelnek el a bennük található részecskék.
A nem elnyelt sugarakkal különböző dolgok történhetnek. Bizonyos esetekben a tárgyat alkotó részecske visszaveri a fotont (azaz fényrészecskét), amely így a szomszédos részecskéhez jut, míg végül kilép. A legtöbb szilárd anyag visszaveri a nem elnyelt fény jelentős részét, így színesnek és átlátszatlannak látjuk őket.
A tiszta jég ezzel szemben alig nyel el fényt, a sugarak többsége pedig áthalad rajta.
Fontos kiemelni, hogy a jég szennyeződések (például buborékok vagy talajszemcsék nélkül) nem átlátszó, hanem áttetsző, azaz megváltoztatja a beérkező fény irányát.
Maga a hó különálló jégkristályokból tevődik össze, ezért amikor a fény be- majd kilép a hó legfelső rétegében található kristályokba, új irányba indul tovább, elérve a következő jégkristályt. A kristályok közti verődés végén a fény nem áthalad a havon, mint a jég esetében, hanem ugyanott lép ki, ahol beérkezett.
Mivel a fény minden frekvenciája visszaverődik, a hó színét fehérnek észleljük.
(24.hu)