Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az egyenként 3200 megapixeles képek akkorák, hogy 378 darab 4K-s, ultramagas felbontású tévéképernyő kellene ahhoz, hogy teljes méretében lehessen akár csak egyiküket is megmutatni. Azért kell ekkora méret, mert ez fogja előrelendíteni az asztrofizikai kutatásokat a következő években. A szenzorokat ugyanis most a világ legnagyobb digitális kamerájába fogják beszerelni, ami jelenleg még épül a SLAC-ban. Ezt a chilei Rubin Obszervatórium fogja használni, méghozzá arra, hogy minden egyes éjszaka, 10 éven keresztül panorámaképeket készítsen a déli égboltról.
Az ezáltal begyűjtött adatok a nagyon sci-fi névvel rendelkező Rubin Obszervatórium Tér és Idő Felméréshez vándorolnak (Rubin Observatory Legacy Survey of Space and Time, LSST), ez egy olyan katalógus, ami több galaxist rendszerez és kategorizál, mint ahány ember él a Földön.
A kamera a különböző asztrofizikai objektumok mozgását is követni fogja, ezzel egy olyan csillagászati filmet generál, ami segíthet megfejteni az univerzum legnagyobb kérdéseit – például a sötét anyagot és a sötét energiát.
A most elkészült fotókkal a fókuszsíkot akarták kipróbálni, ami, úgy tűnik, tökéletesen működik.
A képeket az SLAC weboldalán, az oldal alján lehet megtekinteni egy speciális képnézegetővel. A főképen egyébként egy pagodakarfiol látható.
(24.hu)