Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A parányi önjáró kapszula lényege, hogy külső rétegei leoldásával a gyógyszert egyenesen a tumorsejtbe képes juttatni – olvasható a New Scientist hírei közt.
Amikor a kapszula eléri a tumort, a kutatók aktiválják, a külső rétegei leoldódnak, és a sejteket körbejárva a gyógyszert egyenesen a célba vett területre juttatja – mondta Gao Wei a Kaliforniai Műszaki Egyetemről Pasadena városában, aki kutatócsoportjával a mikromotort megalkotta.
A kapszulában lévő magnéziumrészecskéket egy aranyréteg veszi körül, maga a gyógyszer pedig egy hidrogél rétegben van.
Tiny drug-filled capsules motor around the body to target cancer cells https://t.co/P1cQfaZdH1 pic.twitter.com/ZodDgCEX1y
— New Scientist (@newscientist) 2019. július 24.
A kísérletben a kapszulát egerekkel nyelették le, amelyek bélrendszerében melanómasejteket növesztettek, ezzel imitálva a bélrákot. Ezek a sejtek ugyanis a legalkalmasabbak, mert az infravörös fényt jól elnyelik, így komputertomográfiával jól megfigyelhető a folyamat.
Gao és kollégái nyomon követték, ahogy a kapszula belépett az egerek bélrendszerébe és megközelítette a rákos sejtet. Ahogy odaért, a csapat egy erős infrasugarat küldött a kapszulára, amitől az aranyréteg felhevült, és a gyógyszer kijutott belőle, miközben a motorral a célzott területen keringett.
Az emésztőrendszerben különösen nehéz feladat a gyógyszer megfelelő helyre juttatása, ugyanis minden folyamatos mozgásban van.
A kutató szerint a módszert rákos szövetek és bakteriális fertőzések kezelésénél is lehetne alkalmazni. A szakértőknek azonban még sokat kell dolgozniuk azon, hogy embereknél is alkalmazható legyen a technika.
(hirado.hu)