A mesterséges intelligencia korában is használjuk a józan eszünket
Ne becsüljük túl a mesterséges és ne becsüljük alá a természetes intelligenciát. A c...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A 26 éves brit Bethan Simpson nem az első várandós nő volt, akinek még meg sem született gyermekének gerincét a méhen belül operálták meg, de kétségtelenül ritka ez a beavatkozás. Az Eloise névvel várt kislányánál a terhesség huszadik hetében diagnosztizáltak nyitott gerincet (spina bifida). A nő ezután – a terhességmegszakítás mellett érvelő férje ellenében – úgy döntött, vállalja a Belgiumban és az Egyesült Államokban már többször végrehajtott magzati beavatkozást, a britek közül az elsők között – írja a BBC.
A leendő édesanya a brit közszolgálati médiumnak úgy fogalmazott: nem tudta egyszerűen csak elvetetni a babát, akinek már érezte az apró rúgásait.
A londoni University College Hospital egyetemi kórházban végzett, négy órán át tartó műtét során megnyitották az anya méhét, majd a magzat megfelelő helyzetbe fordítása után a sebészek „összevarrták” a gerincén kimutatott nyílást, majd megfelelő pozícióba állították a kicsi gerincoszlopát. Az orvosok szerint a beavatkozás sikeres, a baba áprilisban születik majd meg.
A nyitott gerinc szülés előtti, prenatális műtétjét a 26. terhességi hétig végezhetik el az orvosok. Ennek során a császármetszéshez hasonló sebészi beavatkozással nyitják meg a méhet, és így operálják meg a magzatot. A műtét közben az anya és a magzat is altatásban van, utóbbi pedig még izomlazítót is kap.
A nyitott hátgerinc a leggyakoribb fejlődési rendellenességek egyike: a BBC által idézett statisztika szerint a tízezerből négy magzatnál fordul elő a tökéletlen bezáródás. A spina bifida Európába évente 4-5 ezer szülést érint.
A rendellenességgel születendő babákat és szüleiket támogató brit Shine alapítvány szerint fontos tudatosítani a szülőkben, hogy az orvostudomány mai állása szerint már nem a terhességmegszakítás az egyetlen lehetséges opció.
(HVG)