A mesterséges intelligencia korában is használjuk a józan eszünket
Ne becsüljük túl a mesterséges és ne becsüljük alá a természetes intelligenciát. A c...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A szaglás és az egészség kapcsolatát sokszor alábecsülik, habár egyre több tanulmányban olvasható, hogy a gyengülő szaglási képesség előjele lehet a Parkinson-kórnak és akár a korai elhalálozásnak is – olvasható a New Scientist tudományos magazinban.
A szaglás gyengülése az idősebb korosztálynál közel 50 százalékban emelheti annak az esélyét, hogy az illető a következő tíz évben elhalálozik.
Hongei Chen és kollégái a Michigani Egyetemről több mint kétezer 71 és 82 év közötti embert vizsgáltak. Mindegyikükkel egy tesztet végeztettek el, melyben 12 egyszerű szagot kellett felismerniük.
A minták között megtalálható volt például a fahéj, a citrom, a benzin vagy a cigaretta. A kutatócsoport a teszt után további 13 évig követte végig a tesztalanyok életét.
Elemezve az adatokat, a csapat arra jött rá, hogy a gyengébb szaglásúak elhalálozása erősen összefüggött a Parkinson-kórral és a demenciával.
A kutatók úgy gondolták, hogy a szaglás romlása csökkentheti az ember étkezési kedvét, ami pedig súlyvesztéshez és romló egészségi állapothoz vezet. Kimutatták, hogy a testsúlycsökkenés, a demencia és a Parkinson-kór együttes megléte a gyengülő szaglással összefüggésben 30 százalékát magyarázza meg a magasabb elhalálozásnak.
Sajnos az emberek többsége nincs tisztában a szaglás képességének jelentőségével, és az orvosok sem szokták vizsgálni. Chen és kollégái szerint a jövőben nem lenne rossz ötlet, ha beiktatnák az orvosi felülvizsgálatok alkalmával a szaglás ellenőrzését is.
(hirado.hu)