Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Pszichiátriai és szívgyógyászati kutatók együttműködésével kiderült, hogy bizonyos személyiségtípusok, temperamentumok kapcsolatba hozhatók a magas vérnyomással és a koszorúér-betegségekkel.
Az évek óta tartó vizsgálat során a szakembereknek olyan temperamentumtípusokat sikerült azonosítaniuk, amelyek kapcsolatba hozhatók a magas vérnyomással vagy a koszorúér-betegséggel. A kollaborációs projektben a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika, a Családorvosi Tanszék, valamint a Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika kutatócsoportjai dolgoznak együtt.
A kutatók az úgynevezett affektív temperamentumok és a krónikus, elsősorban pszichiátriai megbetegedések közötti összefüggést vizsgálták. Ezeknek a veleszületett személyiségjellemzőknek öt típuscsoportja ismert:
A kutatók megjegyezték: ezek közül egyik sem pozitív vagy negatív, mindnek megvan a maga evolúciós szerepe, a nemek között pedig vannak különbségek. A nőknél magasabb a depresszív, szorongó, ciklotím, míg férfiaknál az ingerlékeny és a hipertím temperamentumok aránya.
A kutatáshoz kétszáz, CT-vizsgálatra előjegyzett beteggel vettek fel egy több mint ezer kérdésből álló, a személyiségvonások, temperamentumok és egyéb pszichometriai paraméterek feltárására irányuló kérdőívet.
Az eredmények alapján elmondható, hogy annál nagyobb eséllyel bizonyultak egészségesek a résztvevők koszorús erei, minél markánsabb volt bennük az úgynevezett hipertím jellemvonás.
A kutatók bizonyos affektív temperamentumok és a magasvérnyomás-betegség kialakulásának időpontja közötti kapcsolatot is vizsgálják. Korábban azt találták, hogy hipertím temperamentummal jellemezhető magasvérnyomás-betegeknél emelkedett az ideg- és feltehetőleg érvédő hatású agyi eredetű neurotróp faktor (BDNF), míg a domináns ciklotím, szorongó, depresszív és ingerlékeny temperamentumú hipertóniás betegek BDNF szintje alacsonyabb.
A vizsgálatok – jegyzik meg a közleményben – csak keresztmetszeti, vagy legfeljebb rövid követési idejűek, tehát pontos ok-okozati viszonyokra egyelőre nem engednek következtetni. Amennyiben azonban a további kutatásokkal sikerül megerősíteni ezeket az eredményeket, az orvosok könnyebben tudják majd azonosítani a rizikós pácienseket.
(HVG/Index)