A mesterséges intelligencia korában is használjuk a józan eszünket
Ne becsüljük túl a mesterséges és ne becsüljük alá a természetes intelligenciát. A c...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Egy nemzetközi kutatócsoport létrehozta az eddigi legrészletesebb nagyszabású szimulációt – számol be a Universe Today. A projektet TNG50-nek nevezték el, és az IllustrisTNG program része, melynek célja a galaxis-evolúció alaposabb feltérképezése.
A nagyszabású szimulációkból általában hiányoznak a kisebb részletek, a TNG50-ben viszont elsőként sikerült ezeket is megjeleníteni. A kutatók a stuttgarti, 16 ezer magos Hazel Hen szuperszámítógépet hívták segítségül.
A szimulációban egy 230 millió fényév széles régiót hoztak létre, melyben 20 milliárd részecske jelképezte a csillagokat, gázokat, mágneses mezőket, szupermasszív fekete lyukakat és a sötét anyagot. A TNG50-ben a fizikai folyamatokat is modellezték, így követhették nyomon a 13,8 milliárd évnyi galaxisfejlődést.
Az Annalisa Pillepich, a Max Planck Csillagászati Intézet és Dylan Nelson, a Max Planck Asztrofizikai Intézet munkatársa által vezetett csapat olyan jelenségeket is megfigyelt, amelyeket nem ők programoztak bele a rendszerbe, hanem maguktól fejlődtek ki.
A kutatók többek közt azt is megfigyelték, hogy a kezdeti rendezetlenségből hogyan jöttek létre idővel a Tejútrendszerhez hasonló lemezszerű galaxisok. Pillepich szerint az elmúlt 10 milliárd évben a még csillagokat formáló rendszerek egyre jobban emlékeztettek lemezekre, belső kaotikus mozgásaik pedig rendeződtek. A szimuláció emellett azt is kimutatta, hogy a szupernóva-robbanások és a szupermasszív fekete lyukak miatt a galaxisok fokozatosan lapítottabbá váltak.
A csapat azt tervezi, hogy hozzáférhetővé teszik a TNG50 adatait, hogy az amatőr és profi kutatók is elemezhessék információikat.
(natgeo)