A mesterséges intelligencia korában is használjuk a józan eszünket
Ne becsüljük túl a mesterséges és ne becsüljük alá a természetes intelligenciát. A c...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Psychological Science tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint azok, akik boldog társ mellett élik az életüket, mindenféle társadalmi-gazdasági, szociális helyzettől, demográfiai karakterisztikától és fizikai egészségtől függetlenül hosszabb ideig éltek, mint azok, akik mellett nem volt boldog a párjuk.
A Tilburg Egyetem kutatói arra is rájöttek, hogy a boldog társ az első számú előjele annak, hogy valaki milyen sokáig fog élni, minden mást, még a fizikai egészséget is megelőz a sorban. Sőt, ebből a szempontból fontosabb volt a partner boldogsága, mint az, hogy maga a megfigyelt személy mennyire volt boldog. Azok az alanyok, akik a kutatás elején boldog párról számoltak be, kevesebb eséllyel hunytak el a következő 8 évben, mint azok, akiknek problémáik voltak a magánéletükkel.
A kutatók szerint azért fontos az eredmény, mert a segítségével meg lehet határozni, hogy mi tartozik az emberek szociális környezetének abba a kategóriájába, amely komolyan befolyásolja a mentális és fizikai egészséget, és egyébként, az egész életet. Az élettel való megelégedés faktoraiként szoktuk emlegetni a fizikai egészségre ható tényezőket, mint a táplálkozást és a mozgást, a partner lelkiállapota valószínűleg ezt is befolyásolja.
A kutatás az Egyesült Államokban készült 4400 ember részvételével, akik mind 50 év felettiek voltak. Mindegyikük együtt élt a partnerével, de 99 százalékban heteroszexuális párkapcsolatban, így a homoszexuális kapcsolatokról e téren egyelőre nem tudnak ilyen adatokat felmutatni.
A kutatás nyolc éve alatt a résztvevők folyamatosan szolgáltattak adatokat olyan faktorokról, ami korábbi hipotézisek alapján befolyásolhatja a halandóságot: például az elégedettségükről, a társuk lelki támogatásáról, és a fizikai aktivitásukról.
A nyolc év végére a résztvevők 16 százaléka elhunyt, jellemzően olyan férfiak, akiknek rosszabbak voltak az értékeik: az egészségük, a munkájuk, a fizikai aktivitásuk, és a párkapcsolati elégedettségük is. Az elhunyt résztvevők párjai is nagyobb eséllyel hunytak el a 8 éves periódus alatt. A kutatás végén viszont a tudósok megállapították, hogy a halandósági esély lassabban növekedett azoknál, akiknek boldog volt a társuk, mint azoknál, akik boldogtalan partnerről számoltak be.
Ami a kutatókat megdöbbentette, az az volt, hogy ez a tendencia akkor is maradt, ha minden más faktort számba vettek – tehát azok számára, akik kevesebb jövedelemhez jutottak, vagy rosszabb egészségről számoltak be, ugyanúgy lassabban növekedett a halandósági esély.
A kutatók megjegyezték, hogy a következő lépésben ki kellene terjeszteni a kutatásokat nemcsak a házasságra és a párkapcsolatra, de a szélesebb rokoni és baráti körre is.
(24.hu)