Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Egy friss tanulmány szerint bolygónk hidrogénből álló atmoszférarétege, az úgynevezett geokorona 630 ezer kilométere terjed ki az űrben – írja az Iflscience.com. Összehasonlításképp: a Hold nagyjából 384 ezer kilométerre fekszik.
Igor Baljukin, az orosz Űrkutató Intézet munkatársa szerint a Hold a Föld légkörén halad keresztül. A szakértők minderre akkor jöttek rá, mikor a SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) űrszonda több mint két évtizeddel ezelőtti adatait elemezték.
Az adatok azt mutatták, hogy a Föld exoszférája a napos oldalon kicsit sűrűbb a napsugársáz nyomása miatt. Míg a napos oldalon köbcentiméterenként 70, addig a Hold felé nézőn köbcentiméterenként 0,2 hidrogénatom található. „Itt, a Földön ezt vákuumnak neveznénk, így ez az extra hidrogénforrás nem elég jelentős ahhoz, hogy megkönnyítse az űrexpedíciókat” – nyilatkozta Baljukin.
Az alacsony sűrűség ellenére a hidrogén kölcsönhatásba lép a napfénnyel, különösen az ultraibolya sugárzással. Ez a kibocsátás tette lehetővé a kutatók számára az úgynevezett geokorona tanulmányozását.
Az UV-fény vagy a hígított hidrogén jelenléte nem jelent majd fenyegetést a jövő expedícióira, de ezek jelenlétét nem lehet figyelmen kívül hagyni, mivel Hold-közeli bázisokat fogunk használni a tervek szerint.
(MTI)