Különleges égi jelenségek 2025-ben
Aki figyelmes volt, idén – január 4-én este – már megfigyelhette az év első csillagá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az arizonai Catalina Sky Survey nevű égboltfelmérési program kutatói február 19-én észleltek egy égen áthaladó halvány objektumot. Ezt a következő napokban hat további obszervatóriumban is megfigyelték a 2020 CD3 jelölést kapott objektumot, és a keringési pályáját is kiszámolták. A vizsgálatok alapján megállapították, hogy már három éve a Föld körül kering.
Az új holdunk 1,9 és 3,5 méter közötti átmérőjű, azaz durván autó méretű. Állandó Holdunknál távolabb, ovális pályán kering a Föld körül, és nagyjából 47 naponta kerüli meg egyszer. A felfedezést közzétevő Minor Planet Center szerint nem találtak kapcsolatot ismert mesterséges objektumok és a 2020 CD3 között, ami arra utal, hogy egy épp erre járó aszteroida ragadhatott bele a Föld gravitációs vonzásába.
A 2020 CD3 csak ideiglenesen csapódott hozzánk, a pályája nem stabil, így előbb-utóbb el kell búcsúznunk tőle. Folyamatosan távolodik a Földtől, előreláthatólag áprilisban fog tudni elszakadni bolygónk gravitációs öleléséből – bár vannak ettől eltérő eredményre jutó szimulációk is, így további vizsgálatokra van szükség az objektum sorsának pontos előrejelzésére, illetve annak igazolására is, hogy valóban természetes égitestről van szó, nem valamilyen űrszemétről.
A Catalina Sky Survey lengyel csillagásza, Kacper Wierzchos egy rövid videót is megosztott Twitteren az ideiglenes holdunk mozgásáról:
BIG NEWS (thread 1/3). Earth has a new temporarily captured object/Possible mini-moon called 2020 CD3. On the night of Feb. 15, my Catalina Sky Survey teammate Teddy Pruyne and I found a 20th magnitude object. Here are the discovery images. pic.twitter.com/zLkXyGAkZl
— Kacper Wierzchos (@WierzchosKacper) February 26, 2020
Ez eddig mindössze a második olyan aszteroida, amelyről tudjuk, hogy ideiglenesen a Föld holdjának szegődött. Az első a 2006 RH120 jelű volt, amely 2006 szeptembere és 2007 júniusa között tartott a bolygónkkal, mielőtt továbbállt.
(Index)