A mesterséges intelligencia korában is használjuk a józan eszünket
Ne becsüljük túl a mesterséges és ne becsüljük alá a természetes intelligenciát. A c...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Webb is on a roll! 🤸
This new @NASAWebb near and mid-infrared composite image highlights the Cartwheel Galaxy, the result of a high-speed collision that occurred about 440 million years ago, along with two neighboring galaxies. Get the details: https://t.co/c8lEVBBlub pic.twitter.com/eVe8m0k6N7
— NASA (@NASA) August 2, 2022
Az űrobszervatórium legújabb képén a Cartwheel galaxis látható, egy 500 millió fényévnyire található gyűrűs galaxis, amely egy nagy spirálgalaxis és egy kis galaxis heves ütközésekor jött létre.
Az ütközés leginkább a galaxis alakját és szerkezetét érintette. A Cartwheel galaxis – mely nevét alakjáról kapta, mert hasonló egy kocsikerékhez – két gyűrűt tartalmaz: egy fényes belső gyűrűt és egy külső, színes gyűrűt. Ez a két gyűrű az ütközés középpontjából kifelé tágul, ezt úgy kell elképzelni mint a hullámokat a tóban, miután egy követ dobtak bele.
E sajátosságok miatt a csillagászok ezt „gyűrűs galaxisnak” nevezik, ami kevésbé gyakori, mint az olyan spirálgalaxisok, mint a Tejútrendszerünk – olvasható a NASA közelményében.
Más teleszkópok, köztük a Hubble űrteleszkóp, korábban már vizsgálták a Cartwheel galaxist. A drámai galaxist rejtélyek övezték – talán szó szerint, tekintettel a kilátást eltakaró por mennyiségére. Az infravörös fény érzékelésének képességével rendelkező Webb, most új betekintést enged a Cartwheel természetébe.
Az új kép a tudósoknak segít abban, hogy még több információt kapjanak arról, hogyan fejlődött a galaxis több milliárd év alatt.
A fényes belső gyűrű porában óriási, fiatal csillaghalmazok képződnek – látható a képen. Eközben a külső gyűrű 440 millió éve növekszik. Ahogy a gyűrű tágul, gázzal ütközik, ami újabb csillagkeletkezést vált ki.
Webb képességeinek köszönhetően a csillagászok új ismereteket szereztek az egyes csillagokról és a kaotikus galaxis csillagkeletkezéséről, valamint a galaktikus középpontjában lévő fekete lyukról.
(Hirado.hu)