A mesterséges intelligencia korában is használjuk a józan eszünket
Ne becsüljük túl a mesterséges és ne becsüljük alá a természetes intelligenciát. A c...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A kutatók először 16 órán keresztül azt figyelték, hogyan viselkednek a böglyök a kilenc ló és a három zebra közelében. Azt találták, hogy bár a rovarok a lovakhoz és a zebrákhoz is ugyanúgy odarepültek, kevesebbszer szálltak le a zebrákra. Később a szakemberek csíkozott lepellel takartak le lovakat, és megfigyelték, hogy kevesebb bögöly szállt rájuk, mint amikor egyszínű takarót raktak az állatokra.
„Bemutattuk, hogy a böglyök ugyanolyan arányban közelítenek meg zebrákat és egyszínű lovakat, ám a zebrákon – vagy a csíkos lótakarókon – nem tudnak leszállni, mivel nem lassítanak megfelelően, ezért elrepülnek az állatok mellett, vagy egyenesen nekik ütköznek, és visszapattannak róluk” – mondta Tim Caro, a davisi székhelyű Kaliforniai Egyetem szakembere, a PLOS ONE című folyóiratban publikált tanulmány vezető szerzője.
A lófélék családjába tartozó zebrának három faja van. Legjellegzetesebb ismertetőjegyük a fekete-fehér csíkos mintázat, amely minden állaton eltérő. A zebrák az afrikai szavannákon élnek, és különböző fűfélékkel táplálkoznak.
Jelenleg négy fő elmélet létezik azzal kapcsolatban, hogy milyen célt szolgálnak a zebrák csíkjai: álcát biztosítanak a nagytestű ragadozókkal szemben; a mintázatban található apró eltérések az egyedek elkülönítését szolgálják; a testhőmérséklet szabályozását segítik; távol tartják a vérszívó ízeltlábúakat.
Caro szerint az emlősök színezetével foglalkozó biológusok többsége egyetért abban, hogy a csíkok a rovarok elleni védekezést szolgálják.
A kutatók videofelvételeket is készítettek egy angliai béristállóban arról, ahogy a böglyök megközelítik a fogságban tartott zebrákat és a lovakat. Bizonyos távolságból a zebrák csíkjai még nem térítették el a rovarokat, ám azoknak végül csak kevesebb mint negyedannyiszor sikerült landolniuk a zebrákon, mint a lovakon.
A Bristoli Egyetem biológusaként dolgozó Martin How, a tanulmány társszerzője szerint bizonyos közelségbe érve a rovarokat talán elvakítják a csíkok.
Caro szerint a csíkos mintázat mellett a zebrák más eszközöket is bevetnek a vérszívók távol tartására: a farkukkal is folyamatosan csapkodnak, és futásnak is eredhetnek, ha a böglyök sikerrel landolnak rajtuk.
(HVG)