A Meta még csütörtökön adta le a szokásos éves jelentését az Amerikai Értékpapír‑ és Tőzsdefelügyelet számára, a dokumentumban elejtve pedig egy igazán meglepő, ugyanakkor igencsak határozottnak tűnő mondat is olvasható. A Mashable beszámolója szerint a cég egy olyan forgatókönyvet vázolt fel, amely alapján a Facebookot és az Instagramot is elérhetetlenné teszik az európai felhasználók számára.
A techóriás és Európa között az jelenti az ütközőpontot, hogy az uniós általános adatvédelmi rendelet, vagyis a GDPR kimondja, hogy az európai felhasználók adatait európai, nem pedig amerikai szervereken lehet csak tárolni.
A Meta azt állítja, hogy az adatok jelenlegi feldolgozási módja kulcsfontosságú a cég üzleti tevékenysége, valamint a célzott hirdetések megjelenítése szempontjából. A GDPR gyakorlatilag ezt a metódust tiltja meg, és mivel a vállalat egyelőre nem talált más megoldást a jelenleginél, és az adatmegosztásra vonatkozó új megállapodás sem született, ezért elképzelhetőnek tartják, hogy a két szolgáltatás elérhetetlen lesz a kontinensen.
A Meta később pontosított: a cég szerint 2022-ben sikerülhet megkötni az új megállapodást, ugyanakkor ha nem, akkor könnyen lehet, hogy búcsút kell inteni a vállalat két legfontosabb szolgáltatásának.
Az ügyben a londoni gazdasági lap, a CityAM megkereste a vállalat globális ügyekért felelős alelnökét, Nick Clegget, aki szerint a Meta a kisvállalkozókért küzd, hogy ők ne járjanak rosszul.
(HVG)