Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A flotta eltűnt, a bűnösök nem

Hogy eltűnt a román flotta, azt már szinte negyedszázada tudjuk, mára már azt is ismerjük, hogy a had 321 hajójából mindegyik hova került. A flotta fő eltüntetőjének, Traian Băsescunak is többször feltettem a kérdést, előbb mint szállításügyi miniszternek, majd mint Bukarest polgármesterének, s később mint államelnöknek, választ sosem kaptam.

Hirdetés
Hirdetés

Talán csak egyszer, akkor sem a feltett kérdésre, hanem azt ismertette velem, hogy a törvényszék bezárta a flotta-dossziét, mert az állam nem károsodott az ügyleten. Törvényszéki döntés ide vagy oda, a 321 úszó alkotmány mindegyike eltűnt.

A fordulat utáni években kezdődött el a flotta átszervezése. A NAVROM-ot három nagy – Navrom, Romline és Petromin –, valamint több kisebb, sokak szerint dinamikusabb és hatékonyabb egységekre osztották. S ekkor kavarták ide a hajózáshoz semmit nem értőket, a magáncégek igazgatóit, a kereskedelemmel foglalkozókat, a fennforgó politikusokat, a luxus nyugdíjasokat, a jogászokat, a sajtósokat.

Az öreg tengeri medvék csak nevettek azon, hogy mennyire hozzá nem értőkkel akadt dolguk. Akik nem értették például, hogy a bérbeadáskor miért írják állandóan, hogy bareboat. Vagyis a bérlő a hajó tulajdonosától átvállalja a hajó üzemeltetésének felelősségét. Aki e felelősség átvállalásával a nemzetközi biztonságos üzemeltetési szabályzat rendelkezései által előírt valamennyi kötelezettséget és felelősséget is átvállalja.

Amikor Traian Băsescu előbb Petre Roman kérésére a flottával foglalkozó államtitkár, majd szállításügyi miniszter lett, a hajók többsége (265) e minisztérium fennhatósága alá kerül. Utána gyors ütemben kezdtek eltűnni a hajók, nem egy közülük más ország zászlói alatt bukkant fel. A bérbe adott hajókat ugyanis átkeresztelték, és más országok hajókataszterébe íratták. Így tüntették el a korrupciót. És könnyebb volt magánkézbe átíratni ezeket, majd ezután eladni saját zsebre.

Az is fura volt, hogy a bérbe- vagy eladott hajók többségét több ezer tonna üzemanyaggal küldték az új helyére. Olyan nagy volt a flotta körüli mismásolás, hogy előbb a parlamentben rezeltek be, majd Emil Constantinescu államelnök kért külföldi ellenőrzést az ügyben. Kétszer is. De az eredményt mind a mai napig titok öleli. A DNA-nak ezzel kellene foglalkoznia.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás