Feladatunk a Kárpát-medencében
„Aztán nemcsak anyagi, de szellemi létünknek is kell valami táplálék… Mi ösztönözhet...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Fontos döntés született a héten a román parlament felsőházában, ami hatással lesz az erdélyi magyar közösségek életére, különösképpen a legnagyobb kihívásnak kitett szórványbéliekre. A közoktatási törvény módosítása – melyet Johannis elnök korábbi gáncsoskodó óvása ellenére mégiscsak sikerült elfogadtatni a parlamenti többséggel – precedens értékű szabályozást, garanciát vezet be a román jogrendbe a kisebbségi oktatás terén. Ezentúl ugyanis az érintettek, a kisebbségi közösségek szakmai és politikai szervezeteinek jóváhagyása nélkül nem lehet átszervezni (összevonni, megszüntetni) az anyanyelvű közoktatást biztosító intézményeket és osztályokat. Nagy jelentőségű rendelkezés, mivel amellett, hogy rögzíti a román nemzetállamban az esélyegyenlőséghez nélkülözhetetlen speciális bánásmódot a nemzeti kisebbségek számára, még intézményesített jogi garanciát, hatékony eszközt – amolyan vétót – is hozzárendel az amúgy gyengébb és kiszolgáltatott fél érdekérvényesítése mellé.
Vagyis, ha minden igaz, ezentúl a kisebbségi oktatásszervezést érintő ügyekben a miniszteri tárca mindenkori birtokosának és végrehajtóinak, a helyi tanfelügyelőségeknek nem lesz korlátlan hatalmuk és joguk egyoldalúan rendelkezni – például az országos viszonylatban megállapított létszámkvóták alapján, a többségiek viszonyaira szabott költséghatékonyságra, vagy racionalitásra hivatkozva – az egyneműsítő döntéseik hátrányait megsínylő közösségek feje fölött. Új, román viszonylatban modern kisebbségvédelmi, intézményes fék, felügyelet épül be a módosítással a román állam működési rendjébe: gyakorlatilag megoszlik a közhatalom az oktatás kérdésében. Ezentúl csakis az érintett közösségek választottjainak konzultálását követően, azok jóváhagyásával, beleegyezésével szabhatják át a kisebbségi identitás legfontosabb pillérét jelentő oktatási hálózatot.
Ezt a többség és kisebbség közti konszenzuson alapuló, méltányos hatalommegosztási gyakorlatot, főleg annak az élet szélesebb területére kiterjesztett formáit hívják kisebbségi önrendelkezésnek. Autonómiának. Szóval az RMDSZ által keresztülvitt módosítás, még ha kis szeletét is szabályozza a közös dolgoknak, de mindenképp előremutató.
Pozsony János Csaba