Feladatunk a Kárpát-medencében
„Aztán nemcsak anyagi, de szellemi létünknek is kell valami táplálék… Mi ösztönözhet...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az eredmények tükrében a fél-elnöki rezsim jobboldali államfőinek abbéli igyekezete, hogy demokratikus felhatalmazásukat az alkotmányos befolyással kiegészítve a jobboldalon egy pártérdekek feletti parlamenti többséget, stabil kormányzatot hozzanak létre, ezidáig tiszavirág-életű próbálkozásnak bizonyult. Ideig-óráig ugyan sikerrel járnak, ám küldetésük végül romba dől a parlament és a pártok futóhomokján. De mint korábban Băsescu, úgy most Iohannis is azon fáradozik – mérsékelt sikerrel –, hogy az államfői hatalom mint-egy külső pillére, támasza, stabilizációs pontja legyen az amúgy szervezetileg fragmentált jobboldali pártoknak, ellensúlyozandó a szociáldemokraták megkerülhetetlen számbeli fölényét az országgyűlésben.
Mindkét államfő törekedett (törekszik) hát, hogy egyben tartsa, kovácsolja a megosztott jobboldali politikai közösséget. A jobboldali koalíció fenntartása érdekében pedig maguknak vindikálják a jobboldal vezéré-nek szerepét, és alkotmányos közvetítői hatalmukkal kormánykoalícióba, vagy amint a PDL és a PNL esetében láttuk, akár egységes pártszervezeti keretbe is olvasztanák a különböző kisebb politikai formációkat. Továbbá, hogy az így létrejövő politikai erő irányítható és megbízható partnere legyen az elnöknek, miniszterelnöknek és egyben a jobboldal vezető pártjának élére az események tanúsága szerint az államfő iránt lojális politikusokat segítenek. Sőt, a kívánatos az, ha ugyanaz a személy tölti be mindkét tisztséget, hiszen így egyszerűsödik a kormányzás képlete, és ellenőrizhetővé válik a törvényhozói többség, a végrehajtás feje és az államfő akarata közt húzódó politikai struktúra.
A 2021-ben kirobbant Cîțu–Orban-csörte a Nemzeti Liberális Párt élén és az ezzel párhuzamosan felfejlődő Cîțu vs. USR koalíciós válság, úgy látszik, keresztbe tett az államfői ambíciónak. Cîțu ugyan pártelnök lett, de időközben elvesztette a miniszterelnöki széket – a koalíciós partner tevékeny közbenjárásával. Úgy is értelmezhetjük, hogy az USR helyére tette a koalícióban hegemóniára törekvő nagyobbik kormánypártot, a koalícióban pedig körvonalazódik a nemzeti liberálisok vs. balliberálisok epikus küzdelme.
Pozsony János Csaba