Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A média, a káosz és a poligráf

Az új kormányfővel úgy tűnik, új, friss lendületet kapott az igazságügyi tárca viadala is a Kövesi fémjelezte ügyészséggel. Tudorel Toader miniszter úr két szerencsés körülmény együttállásából következhetett arra, hogy elérkezett az idő a választások óta már többször is jegelt leszámoláshoz. Egyrészt a pártelnöknek a lázadó szociáldemokratákon aratott győzelmével Toader biztos és stabil politikai hátországot tudhat maga mögött a kényes hadművelet végrehajtásához. Másrészt a sajtóba kiszivárgó információk következményeként botrány és személyes ellenségeskedés ütötte fel a fejét az ügyészség kapuján belül.

Hogy a bizalmi légkör szertefoszlott, mi sem jelzi jobban, mint hogy az igazság szolgái már poligráf után nyúltak, ami arra utal, hogy a bizonyosságot már nem a jogtól, hanem – az emberi szorongás tüneteit mérve – a természettudománytól remélik. A testület tehát meghasonlott, feljelentések és elbocsátások történtek, aminek apropóján a miniszter kivizsgálást rendelhetett el. Mindjárt kettőt is.

Tény, hogy az ügyészség konfliktusa a választott tisztségviselőkkel évek óta feszültség alatt tartja a román belpolitikát és a társadalmat. Bár az ügyészség korábban is eljárt politikusokkal szemben, a korrupciós hadjárat a média kínálta lehetőségeket maximálisan kihasználva úgy tizedelte meg az államigazgatásban utazó országos és helyi előkelőségek táborát, hogy eközben belpolitikai válságok kisebb sorát okozta, de káoszt idézett elő a pártrendszer és a pártok belső működésében is. Sőt, amint az több esetben is bebizonyosodott, a széles körben mediatizált eljárások hiányos bizonyítékok alapján indultak el, így ezek inkább csak a rossz közhangulatra tudtak ráerősíteni és kevésbé az igazság szolgáltatására. Így felmerülhet a gyanú, hogy nem kizárólag szakmai, célracionális szempontok alapján döntöttek egy-egy vizsgálat elindításakor.

Ezt a gyanút hivatottak erősíteni a médiába kiszivárogtatott felvételek is. Miniszteri vizsgálat ide vagy oda, egy demokráciában a politikai harc a közvélemény megnyeréséért is zajlik. Vagyis Kövesit akkor tudják majd nagyobb botrány nélkül kilódítani hivatalából, ha lerombolják az igazság általa kiépített illúzióját.

 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás