Feladatunk a Kárpát-medencében
„Aztán nemcsak anyagi, de szellemi létünknek is kell valami táplálék… Mi ösztönözhet...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Országszerte az idén érettségizők 67,8 százaléka ment át a vizsgán, a magyar diákok körében 58,25 százalékos az átmenési arány. Ez kevesebb, mint a tavalyi 59,66 százalékos, magyar diákok által elért eredmény – közölte az oktatási minisztérium kisebbségi oktatásért felelős államtitkári kabinetje. Román nyelv és irodalomból a magyar érettségizők 64,25 százalékának sikerült az érettségi vizsga. Azaz a többségi és a magyar diákok közti rés nyolc százaléknál is több, az utóbbiak rovására. Hasonló volt a tavaly is. Hátrányos helyzetet bizonyít-e ez?
Az eredményekben mindenképpen, de az eddig közölt lakonikus közleményből (lásd Maszol), amit elemzésnek nevez a lap, nem lehet messzemenő következtetéseket levonni. Minapi szociológiai felmérésből (lásd Transindex) derül ki, hogy a magyar lakosság általános iskolai végzettsége alacsonyabb szintű a románénál.
Mindez száz évvel ezelőtt fordítva volt, s a magyarok iskolázottsági szintjének viszonylagos előnye kitartott még egy ideig Erdély elcsatolása után is. Ezt többségi elemzők a románság korábbi elnyomására vezették vissza. Mára megfordult a statisztikai helyzet, ez vajon mire vall?
Iskoláinkban folyó oktatási színvonal dolgában vajon hogyan állunk? E számokból ítélve nem világos a kép.
Van azonban egy tárgy, amiben anyanyelvi eredményeikhez képest a magyar diákok sokkal rosszabbul teljesítenek. A román nyelv és irodalom. Magyarból kilencvenöt a sikeresen vizsgázók aránya, románból hatvanvalahány százalék. Ez rontaná le a jegyeket?
Igenis, igényeljük, hogy a két szám közelebb legyen egymáshoz, persze munka és más, sajátosan a magyar diákok számára kidolgozott, tehát nem nemzeti értékek és érzés elsajátíttatására fókuszáló tanterv alapján. Magyarán beszélni és magukat megértetni tanítsák meg diákjainkat, és a román irodalom értékeiből is nyújtsanak példákat és összefüggéseket.
Ez folyik-e vajon? Az alternatív tanterv alkalmazásával még csak a nyolcadik osztálynál tartanak. Holott azt egy-két év alatt be lehetett volna vezetni az egész hálózatban, miként a líceumban is megtehető, már kidolgozott tantervváltozatok állnak készen ugyanis a Sapientia-egyetem illetékes műhelyeiben. Például!