Szomorúbb gyülekezetet ritkán lát az ember: Gyergyóremetén, a községháza előtt összegyűlt tömegben könnyező emberek siratják azt, ami az övék, illetve az övék volt. Zászlókat vonatott le velük a hatalom, lobogókat, amelyek tizenöt éve díszítik a község központját, s juttatta eszükbe nap mint nap, hogy ez a gyergyói nagyközség nem csupán új községházát avatott másfél évtizeddel ezelőtt, hanem büszkén kinyilatkoztatta, hogy romániai településként, a magyar nemzethez tartozó közösségként, székely identitását őrző népességként s önkormányzati elkötelezettségét óvó honpolgárokként húzták fel az árbocokra a mindezeket jelképező zászlókat.
Ahogyan a község polgármestere a vasárnap déli órában összehívott zászlólevonási rendezvényen megmagyarázta az öt zászló szimbólumértékét, azt mások számára is ajánlanám. Azt nem kérdőjelezték meg Remetén sem, hogy a román zászlónak az első helyen kell lennie, mert ide tartozunk. A második helyre került az Európai Unió zászlója, mert annak tagjai vagyunk. A magyar nemzethez való ragaszkodást a piros-fehér-zöld lobogó (a magyar címer nélkül) jelzi, és ötödikként ott lobogott tizenöt éven át a község zászlója. Most pedig marad az első kettő, a többi lekerül a rúdról – de ahogy a világhálón láttam, az öt zászlórúd marad, kettő felöltöztetve, három csupaszon.
Ez is abba az albumba kívánkozik, amelynek összeállítását többször is sürgettem: ez tartalmazhatná a lepingált helységneveket, megcsúfolt szobrokat, ledöntött építményeket, magyarul fel nem iratozott intézmény- és cégneveket ott, ahol erre törvényes lehetőség van. Egyébként, ahogyan a remetei községvezető az ünneplőbe öltözött, rendkívüli zászlómozgatásra érkezett falusfelei előtt kijelentette, a következő, ellenük irányuló lépéseket várják: feljelentették ugyanis a magyarul megjelenő településlapot, a helyi önkormányzat világhálós oldalát, valamint bizonyára megtámadják a Községháza feliratot is.
A hatalom üzenetét megértették a remeteiek! Azt azonban hozzátette a községvezető, hogy a tudatot, az öntudatot nem kezdheti ki a bukaresti ítélőtábla kötelezővé vált ítélete. A zászlókat összehajtogatták, mint sokfelé annak idején is, és a jövő elhozza, hogy visszakerülnek majd a helyükre. Ha közben el nem ítélik a csupasz zászlórudakat is.
(Megjegyzem, magyarországi testvértelepülésén vasárnap ugyanabban az időpontban félárbocra eresztették Gyergyóremete községzászlóját…)
Mind ez történik 2021- ben a tolerancia jegyében.