Feladatunk a Kárpát-medencében
„Aztán nemcsak anyagi, de szellemi létünknek is kell valami táplálék… Mi ösztönözhet...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Faluhelyen azonban köszöntésként általánosnak volt mondható az égi hatalmakhoz való fordulás. A katolikus Dicsértessék a Jézus Krisztus!, a protestáns Békesség Istentől! ezt tükrözi, az Isten áldja meg! ugyancsak. Én magam édesapámtól inkább a Jézus áldja meg!-et hallottam…
Azt gondolom, utóbbiak esetében a hit megélésének bizonyos fokát képezte le az ember az ilyen nyelvi formulákkal. Még szélsőséges, mondjuk a nevetségesbe torkolló helyzetben is! Az történt ugyanis egyszer, úgy ötven-hatvan éve, hogy gyalogosan, reverendában ment végig a falu poros főútján a pap, a harangozótól kísérve, hogy kiszolgáltassa a betegek szentségét egyik halálán lévő hívének, amikor szelíd lelkű emberünk, aki aznap gyakran nézett a pohár fenekére, úgy kívánt dicsértesséket köszönni, hogy közben – a szokásnak megfelelően – térdet hajt. Igen ám, de ez a mozdulat ezúttal eséssel végződött! Persze emberünk ítélőképessége ép volt, s így a mentség is helyénvalóan sikerült részéről:
– Az akarat erős, plébános úr, de a test gyenge!
Hogy mennyire józanul (!) ítélt hősünk más, hasonló helyzetben is, arra ugyancsak érdemes felidézni egy esetet. Tőle származik egy igen régi, szóban „kommunikált” esemes (SMS=short message service, azaz rövid, szöveges üzenet!), amely így hangzott el egykoron: Tiszta szalma s Liza! Minthogy ama gyenge test nem ért volna haza, sem egymagában, sem kísérővel, ígyen üzent hősünk a fiának, aki rögtön meg is fejtette annak értelmét: be kell fognia hamarjában a Liza nevű lovat, tiszta szalmát kell tennie puha derékaljnak a szekér derekába, s hajtania kell mielőbb a kocsma elé, „megfáradt” apja után…
Nem tudom, mennyire gyakori manapság az Alázatos szolgája!-köszönési forma, de azt mindenképpen tapasztalni lehet, hogy az úr és szolga viszony komoly függőséggel jár mindkét összetevőjét illetően. Úrnak ugye – azt tartjuk – születni kell, különben könnyen válhatunk kényúrrá családban, munkaközösségekben, megbízatásaink gyakorlása közben. Az igazi úr viszont egyúttal jó gazda magán- és közéletben egyaránt, olyan, akit érdemes odaadással és alázattal szolgálni. Feltéve, hogy ő is így fogja fel a Gazdával szembeni viszonyát.
De a szolga is megbecsülést és tiszteletet érdemel, ha szolgálata teljesítése során hozzáértésről és hűségről tesz tanúságot, ha nem vetkőzik ki igazi önmagából ilyen-olyan pillanatnyi érdekek és csoportocskát kedvéért. Különbség van ugyanis szolga és szolga között! Egyik megérdemli az Alázatos szolgája!-köszöntést, a másiknak, a lakájnak, az álnok szolgának, a bérencnek legjobb esetben egy alászplajbász jár!