Feladatunk a Kárpát-medencében
„Aztán nemcsak anyagi, de szellemi létünknek is kell valami táplálék… Mi ösztönözhet...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A székely székek rendszere, mely a 14. század elejére megszilárdult, egy sajátságos, máig ható érvénnyel példaszerű önigazgatási forma volt a középkori magyar királyságban. Ez a tagolt, fokozatosan kiépült állam, mint ismeretes, ezer évnél hosszabb ideig állt fenn, kisebb-nagyobb kihagyásokkal, de működött és jogfolytonosságát megőrizve a hozzátartozó tartományok és népek, népcsoportok sajátos igényeit nem egy tekintetben kielégítette. Ebbe beleágyazva alakította ki a székelység a maga intézményeit, s ha ma közösségtudata stb. birtokában új célokkal lép a világ elé, azok múltja jogán is megilletik.
Mindezeket a háromkötetes Székelyföld történetének székekről szóló fejezete kapcsán bocsátottam előre. A szék különösen elmés intézmény volt, a királyságba illesztett erdélyi vajdaságon belül képezett egységet a többi székkel, s a szászok szintén székekre tagolódó autonómiája mellett az erdélyi királyi vármegyékkel a vajdaságban, majd fejedelemségben egyesült. Az alulról és felülről építkezés összesimult benne, mint említettem, a vajdának alárendelt székely ispán és a királybíró kívülről jött, de már a többi funkciót a nemek és ágak szokásjogának megfelelően töltötték be, mintegy alulról tehát, amit egy ősi demokrácia megnyilatkozásának is nevezhetünk.
E tisztségek közé tartozott a széki hadnagyé, aki katonai ügyek mellett közigazgatási és bíráskodási feladatokat is ellátott, továbbá a székbíróé, akit leginkább a lófők közül jelöltek ki. „A hadnagy és székbíró is lófő társakkal rendelkezett, a főtisztek a hozzájuk tartozó, azonos nemből és ágból származó lófőkkel a falvakat felosztották egymás között a katonai és bíráskodási teendők ellátása, illetve a bírságok behajtása céljából. Őket együtt Ág népének nevezték.” A lófőség hozzá tartozó birtokot is jelentett, és „a tisztségviselés joga öröklés útján a fiú utódra szállt, ha ilyen nem volt, a leány örökölte a lófőséget, a hivatalt azonban férje látta el (fiúleányság).”
A tisztséghez és birtokhoz vásárlás útján is hozzá lehetett jutni. A 16. században a székbíróság tagjai a hadnagy és a bíró mellett a központi hatalmat képviselő királybíró, valamint a 12 esküdt voltak.
Erről a témáról lásd bővebben: Székely Zsolt: A székely communitas jogrendjéről, In: Pro Scientia Administrativa, Közigazgatási tanulmányok 2007, Státus Kiadó, Csíkszereda- Sepsiszentgyörgy, p. 86-100.