Feladatunk a Kárpát-medencében
„Aztán nemcsak anyagi, de szellemi létünknek is kell valami táplálék… Mi ösztönözhet...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A háromkötetes história eseménykrónikának szentelt fejezeteiben az első székely haditettekről is értesülünk, Kordé Zoltán összefoglalásából emeljük ki az alábbiakat.
A székelyek nem egyedüli katonai segédnépe voltak a középkori magyar királyságnak, első okleveles említésük is 1116-ből a besenyőkkel említi őket, ugyanis II. István magyar király e két könnyűlovas-íjász elővédet küldte I. Vladiszláv cseh herceg serege ellen. A krónikák szerint az elővéd megállta a helyét, a magyar király táborát azonban más cseh egységek megfutamították, ez az összecsapás tehát nem magyar győzelemmel zárult.
1146-ban II. Géza magyar király szólította hadba elődeinket, az osztrák őrgróf ellen, a csata a Lajta határfolyón túl zajlott. A könnyűfegyverzetű segédnépekből álló elővédre maga az őrgróf támadt nehézlovasaival, az egyenlőtlen erőviszonyok nem kedveztek a székelyeknek sem, a csata más egységeknek köszönhetően mégis magyar győzelemmel zárult.
Az erdélyi székelyek haditetteit először 1210-ben említik a krónikák, ekkor II. András magyar király küldött segítséget a bolgár cárnak, hogy visszahódítsa az ellene fellázadt Vidin várát. A király akkor a szebeni ispán, Joachim parancsnoksága alatt menesztett egy eléggé tarka-barka – szászokból, románokból, székelyekből és besenyőkből álló – sereget bolgár szövetségesének. Útközben három kun vezért kellett legyőzniük, utóbb a várat is elfoglalták, és átadták a bolgár cárnak.
1228-ban már az új bolgár cár volt az ellenfél, szintén Vidint kellett elfoglalni, a sereget Béla erdélyi herceg, a király fia vezette. A hadjáratban a székelyek ispánját és vezérét, Bogomért a cár öccse fogságba ejtette, utóbb sikerült kiszabadítani. Bogomér az első név szerint ismert székely ispán.
Legtávolabb talán akkor jutottak el a székelyek, amikor II. András, részt vévén az ötödik keresztes hadjáratban (1217): őket is magával vitte, és Kézai Simon „erősen kiszínezett” krónikája szerint a magyarok és székelyek segítségével „megfutamította a babiloni szultán seregét.”