Feladatunk a Kárpát-medencében
„Aztán nemcsak anyagi, de szellemi létünknek is kell valami táplálék… Mi ösztönözhet...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Hogy más volt a történelme Erdélynek, és más Óromániának, azt az egyszerű vándor is észlelheti. Mert míg a magas Déva várát Kőműves Kelemen építette, befalazva a feleségét, addig a sem nem magas, sem nem vár árgyesi falaknál Manole mester tette ugyanazt a nejével, mivel ez is minduntalan összeomlott. És itt jön a dolgok érdekessége: Moldvában és Munténiában csak azon ritka helyeken találunk egy-egy erődítményt, ahol német mesterek jártak. A helybeliek nemigen értettek a várépítéshez. Erdély azonban telis teli várakkal, kezdve ugyebár a nagyváradival, majd az aradi, temesvári, kolozsvári, segesvári, brassói, szebeni, besztercei, gyulafehérvári, szörényi, vajdahunyadi, vásárhelyi, fogarasi, nem beszélve Törcsvárról, Dezső váráról, Kőhalomról, Kolcvárról, Küküllővárról, Barcarozsnyóról, hogy csak néhány ismertebbet említsünk meg, ahol a múltban nehezen találni román ősöket.
E várakról csak nehezen és ritkán beszél a román történetírás, és akkor is hőssé emelve egy-egy valahai bajkeverőt. Mint Kolozsváron a Szabók bástyája mellé megszoborodott Baba Novacot. De hogy Mihai Viteazul és Ştefan cel Mare seregeiben nagyszámú székely atyánkfia is hadakozott, főleg a nacionalista történelemírók nemigen emlegetik.
A régebbi várak mellett, korban közelítvén jelenünkhöz, a patinás épületek többségét az Osztrák–Magyar Monarchiában húzták fel. Nincs olyan erdélyi város, amelynek jelesebb házai nem akkor kerültek volna tető alá. Száz esztendővel ezelőtt tehát hatalmas kincs hullott Románia ölébe, amelyet – most már bátran kimondhatjuk – nem tudtak sem megfelelően értékelni, de rendesen felhasználni sem.
Azért nem, mert mindig el akarták dugni az eredetét, s ha ezt nem tehették „elegánsan”, románosították a magyar neveket. Nem csak Mátyás királyét Matei Corvinra, hanem az Istvánt Stefánra, a Jánost Ioánra… Még a városok neveit is átkeresztelték, szegény Szatmárnémetiből például Satu Marét (Nagyfalut) fabrikáltak. Amikor pedig nem tudták a múltat románosítani, akkor romai nevet ragasztottak hozzá. Például Kolozsvárhoz a Napocát, melyet a közbeszédben szinte senki nem használ.
Sajnos, nem értik meg sokan a többségiek közül, hogy nem hazudni kell a történelmet, hanem nyíltan tárgyalni róla.