Keressük a fényt!
Egy több évezredes emberi tapasztalatot foglalt tömör mondatba a Könyvek Könyve, mis...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Középkorúak, idősebbek emlékezhetnek még arra, hogy az 1990 előtti évtizedekben mennyire népszerű sport volt Székelyföldön is a teke, az aszfaltteke. Országos bajnok, román válogatott sportolókat is találni a krónikákban, de az élsporttól meglehetősen távoli szinteken is sokan gurították a golyókat, városon s falun egyaránt.
Sok településen volt tekepálya. Az építkezést nem mindig hagyták jóvá könnyen, mert jellegéből adódóan a tekepálya kihasználatlannak tűnő része nagyon nagy, kábé 20–25 méter. Arról a részről van szó, ahol a játékos kezét elhagyó tekegolyó végigszáguld, mielőtt a bábukat elérné, eltalálná. A versenysávok szélén keskeny folyosó volt hagyva, ott lehetett járkálni, de nézőket nem igen engedtek oda, mert egyfelől balesetveszélyes volt, másfelől zavarta a dobó játékost az összpontosításban. Szóval a dobás helye és a bábuk állása közötti „hasztalan felület” olykor galibát okozott a terv jóváhagyásánál. De Székelyföldön utazgatva az ember eléggé gyakran láthatott hosszú, lapos építményt, s ha istállóra, disznóólra gondolt, mindjárt cáfolta a „Popicarie” (tekepálya) felirat.
Az 1960–1970-es években Székelyföldön a tekebábuk zöme még jó kemény fából készült, nem különleges műanyagból. De ami még nagyobb különbség a mai helyzethez viszonyítva, kezdetben nem volt bábuállító zsineges berendezés (robot). Emiatt a tekeversenyek rendszeressé válásával kialakult az „állogató” mellékfoglalkozás. Eleinte a játékban résztvevők váltásban rakták helyükre a bábukat az új dobásokhoz, de aztán ismerősöket, főleg gyermekeket bíztak meg ezzel. A „teli dobás” idején rengeteg volt a „meló”, hiszen minden eldőlt bábut azonnal vissza kellett állítani a helyére. Az „állogató” minden alkalommal átugorta a védőpalánkot, és a versenyzők sürgető kiáltásaitól kísérve gyorsan rendbe rakta a kilenc bábut, és persze visszagurította a golyókat a csatornán. Amikor a „tarolás” versenyszám következett, jókat lehetett pihenni, hiszen a játékos addig gurított, amíg le nem döntötte mind a kilenc bábut. Egyesével, hármasával stb. Amikor ez egyetlen dobással sikerült, az volt a szokás és becsületbeli tett, hogy a sikeres dobó 3 lejes fémérmét gurított a bábuállítgató gyermeknek, ifjúnak. Ez ráadás volt a napszám mellé. Nyilvánvaló, hogy a gyermekek, ifjak szurkoltak a „teli tarolásért”. A pénzben, sörben, borban zajló baráti viadalok résztvevői gyakran élcelődtek azzal, hogy az aznapi versenyt a bábuállítók zárták legnagyobb pénznyereményekkel…