Feladatunk a Kárpát-medencében
„Aztán nemcsak anyagi, de szellemi létünknek is kell valami táplálék… Mi ösztönözhet...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Véres kakasviadalt tyúkudvarokban láthatni. Ha a gazdasszony egyszerre több „aktív” kakast kíván tartani, előbb-utóbb véresre csípik egymást kukoriék. Bikaviadalból viszont csakis vértelenekkel lehetett találkozni tájainkon, mondjuk félszázaddal ezelőtt, vagy még korábban. A „szereplők” fenntartói általában a falusi helyi „kormányok” vagy a közbirtokosságok voltak, amelyek az erdők-mezők rendjéről is gondoskodtak, mezőőröket, erdőpásztorokat, a juhseregek, marha- és sertéscsordák őrzésére felelős pásztorokat választottak évi rendszerességgel, sőt még a gyepmester kinevezése is a hatóság feladatai közé tartozott. Az apaállatok különben a helyi közösségek birtokában voltak, s tartásuk a jó gazdaszellemről tanúskodott.
Mindez korabeli hivatalos jegyzőkönyvekből tudható. Ama rendtartó székely falvak nagy gondot fordítottak a lakosság megélhetését biztosító szántók, legelők, erdők védelmére és gondozására, valamint az állattartásra, egy egészséges állatállomány fenntartására.
Kézdiszentléleken az első bikagondozó, György Dénes „felfogadásáról” egy 1919. január 14-én keltezett, s a község akkori bírója, Kovács Gáspár által aláírt jegyzőkönyvben esik szó, de az illető rövid ideig maradt helyén, mert december 15-én már Hodor György alkalmazását rögzíti egy másik jegyzőkönyv. Utóbbi aztán hosszú ideig szolgált, majd csak 1941. január 15-én köttetik egy szolgálati szerződés a Kézdiszentlélek közbirtokosságát képviselő dr. Tamás Elek elnök és Molnár Albert között. Az alkalmazott kötelessége volt az apaállatok gondozása mellett a hídmérleg kezelése is, s mindezért évi 400 Pengő fizetés járt, továbbá szobából, konyhából, kamrából álló lakás, valamint 4 méteröl tűzifa. Az istálló, csűr, udvar, trágyatelep tisztán tartása szintén a bikagondozó kötelessége volt. Ugyanakkor felelősséggel tartozott „a fedeztetések pontos és szakszerű levezetéséért.”
Megerősíthetem, nyári kora esti órákban nem azért gyűlt össze maréknyi vagy éppen seregnyi gyermek az arénát, akarom mondani, a bikaudvart lezáró deszkakerítés körül, hogy ama fedeztetések levezetésének szakszerűségét ellenőrizze. A kerítés résein keresztül, esetleg a magas kerítésre is felkapaszkodva a látványosságra figyelt – köztük az unoka is! –, amely felért egy igazi bikaviadalon való részvétellel. Nem bika és ember, sem nem állat és állat között dúlt amott a harc. Nem gondolt senki véres bikaviadalra ilyenkor, de láthattak a gyermeki szemek méretes vörös „szuronyokat”, amelyek nem tévesztettek célt, láthatták, mint hágnak magasra a vad – szó szerint értendő ezúttal! – állati indulatok… De hogy legyőzetett volna a viadal valamely szereplője, mint a híres ibériai arénákban, Rondában például? Nem. Ezek diadalok voltak. Egy győztese volt a viharzó közelharcnak: maga az élet!