Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Bozótos barátságok

Vannak, akik málnát, somot, fekete áfonyát gyűjtenek télire, hideg napokra, gyerekeknek és mindenkinek, akiket életben és szeretetben akarnak tartani. Vannak azonban olyanok is, és ezek nem málnáért járják a hegyeket, akik elnyomható, megalázható embercsoportokat gyűjtenek, igen nagy haszonnal. Nevezik pedig azokat a gyűjteményeket nemzeti kisebbségeknek. Ez lenne Moldáviából is például, mai s jövőbeni román kormányfényességek óhajára. De Moldávia „nem állja.” Mennyire nem tréfa ez az egész, arra bizonyság a romániai, „jugoszláviai”, ukrajnai, szlovákiai és másmilyen magyar népcsoportok rettenetes sorsa. Mindezek főként az úgynevezett nagyhatalmak jóvoltából jutottak erre a sorsra. Nem ment ez simán, ne is menjen úgy, és sokáig se!
A romániai 1989-es fehérnemű-váltás után nemsokára, 1990-ben Pécsen megalakult a Magyar–Román Baráti Társaság (Asociația de Prietenie Ungaro-Română). Ott voltam, végignéztem a soron levő alakulgatásokat a nagy lelkesedésben. Kétségeim voltak ugyan, de hát a remény hal meg utoljára, na meg a hóhér. A Társaságnak külön lapja is volt. Mondanom se kell, hogy a műanyag-forradalom nem pótolt a költségekbe, de hát ette fene.
Kellett a legfrissebb román forradalmi hősök síremlékeire a pénz. Pécs azonban hitt, ahogy magunk is egy darabig. Pécs jel­kép­erejű is lehetett, hiszen ott pompázott akkor is a hatalmas zsinagóga, ott volt a híres katolikus templom, melyet a törökök az elfoglalás után nem romboltak le, egyszerűen mohamedán imahellyé alakították. A visszafoglalás, a végső győzelem jelképe lett a templom ismét.
A baráti társaság nyugati oldalán izzott a remény, a Trianon utáni újabb felszabadulás libegő képe. Aztán jött a marosvásárhelyi találkozó a leitatott, fejszés, lőcsös hodáki románokkal, azok szétverték a gyűlésező magyarokat, dühöngött a honi mocsár. Vezényelt Ion Iliescu.
Mit ad a mihaszna remény?! 1993 januárjában a társaság tiszteletbeli tagjává választják Iliescut, a bányászharcost és magyar könyvek égetőjét! Akkor viszont már rég nem dőlt a magyarországi segély arrafelé, mert minden megvilágosodott. A társaság elnöke, dr. Iglói Zoltán sajtólevelezést folytatott a Magyarok Világszövetsége lapjában Török Péterrel – akkor sem értettek szót a magyarok, de az elnök ölelkezett Ion Iliescuval, mert nem fogyott a remény.
Még az sem zavarta, hogy munkalátogatást szerveztek Bukarestbe a társaság tagjai. Leginkább az zavart – írtam is róluk –, hogy ez a társaság a magyar nemzet érdekeinek rovására, az erdélyi magyarság vesztére törő román politikusokkal parolázott, melegen. Dr. Iglói és klubtársai mindenáron kirakatba akartak kerülni, s ennek érdekében azt sem voltak hajlandók észrevenni, hogy a román államelnök, ki poharukba Bukarestben a Vatra Românească vezetőjével nagyenyedi óbort töltetett, ugyanaz kinevezte Háromszék (Kovászna) és Hargita megye lakosságának feje fölé a román prefektusokat (kormánymegbízottakat).
Akkor írtam is, vagy csak gondoltam, káromkodtam volna is talán, amikor megtudtam, hogy a baráti társaság (betéti társaság?) Gyulán, a román külügyminiszter jelenlétében, illő figyelmességgel leplezte le a román író, Liviu Rebreanu szobrát. Gondolom, ott voltak Kolozsváron is decemberben, 1993-ban, mikor Mátyás király szobra körül okoztak kevéske kellemetlenséget a „magyar nacionalisták”, akik az erdélyi magyar gyerekek iskoláit látták elúszni a nagy magyar–román baráti társaság aranyos füstjében. A társaság díszelnöke, Iliescu szavait idézem ma, 2018 októberének hűvös reggelén: „az erdélyi közösségeket századokra vetné vissza bármilyen erdélyi magyar autonómia megvalósulása.”
Most éppen segítek a fiatalabb nemzedéknek fölmérni a romokon a jelent s a látható jövendőt.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás