Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Elveszített szorosok

Évekkel, jobban mondva évtizedekkel ezelőtt mesélte egy frissen létrehozott üzlet vezetője, milyen előnyei vannak azoknak az erdélyieknek, főleg magyaroknak, akik bukaresti raktárakból, nagybani lerakatokból hordják áruikat itthoni eladásra. A fordulat után tétova lépésekkel elinduló árusaink zsebe nem volt megtömve pénzzel, ők arra a becsületre alapoztak, amelyre mindenkor oly büszke volt főleg a székely ember. Nála az egy másnap is egy volt, és ha belecsapott a másik tenyerébe, az erősebb volt a papirosnál.

Nos, akiről szó van, az Bukarestből erre a szóra alapozva hordta ide a televíziókat, elektromos eszközöket úgynevezett pausáléban, azaz átalányban, s mindig akkor fizettek, mikor eladták. És ment is minden, mint a karikacsapás, amíg be nem szálltak azok is, akiknek a szavára már a fővárosiak sem adtak. Nos, mindez a Békás-szoros elorozásával kapcsolatosan jutott eszembe. Lehet, sántít a példa, de valahogy ugyanaz az eset játszódott le, csak éppen a gyergyóiak kárára.

Ama hamis térkép, iromány, beadvány – legyen akármi –, amelyet aláírt az akkori alpolgármester, tényleg félrevezető lehetett, ő elhitte, amit neki mondtak, s bizonyára bele sem nézett abba, amit az orra alá dugtak aláírásra. Nyilván, emberi körülmények között ezt a másik félnek is el kellene ismernie, de látott már valaki visszalépést hasonló helyzetekben? Most bánkódhatnak a gyergyóiak, bánkódhatunk mi mindannyian, akik oly sok gyönyörűséget leltünk a szorosban és környékén. A szoros megmarad, de a levegője már egészen más lesz. Csak körül kell nézni, s mindjárt tapasztaljuk ennek valóságát.

Azt nem tudom, csak azon az egy aláíráson múlott vagy sem a szoros sorsa, de azt igen, az egyik ottani erdész mesélte, hogy jóval az Úz-völgyi támadás előtt, hónapokkal korábban jelezte Hargita megyei és községi elöljáróknak, hogy valami készül, valamit valakik készítenek. Nem olyan hirtelen jött a mostani csata, mint a világháború vége felé, mert oda sok mindent fel kellett hordani, s hordták is.

Lehet, van némi túlzás abban, ahogyan én látom ezeket a dolgokat. Ám mint a jó sakkozónak, előre kell(ene) látni a készülő és közeledő lépéseket. A parlament első üléseinek egyikéről, amelyen az alkotmányt fogadták el, K. K. felállt, s elhagyta tiltakozásképpen a termet. Senki sem követte. Ő látta, hogy mi következhet, a bent maradók nem fogták fel. És lett, ami lett!

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások