Feladatunk a Kárpát-medencében
„Aztán nemcsak anyagi, de szellemi létünknek is kell valami táplálék… Mi ösztönözhet...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Lenyűgöző volt nézni, ahogy egy 33 éves fiatalember két napon keresztül, több mint 10 órán át válaszolt a világ egyik legerősebb testületének, az Amerikai Egyesült Államok kongresszusának Facebookkal kapcsolatos kérdéseire. (Lásd írásunkat a 16. oldalon.) Higgadtan, tisztán, udvariasan, átfogó felkészültségről téve tanúbizonyságot. Pedig egyáltalán nem kímélték, a kérdezők többsége többkilós iratcsomóval érkezett, amit minden bizonnyal jól megfizetett tanácsadók állítottak össze, és a kérdések egy része egészen részletbemenő, pontos, konkrét dolgokra vonatkozott, amelyekre Mark Zuckerberg gyakorlatilag gondolkodás nélkül válaszolt, sokszor – természetesen – azt is, hogy fogalma sincs az adott esetről, de utánanéz, és utólag megküldi a választ.
Most ne menjünk bele abba, hogy ki miért hibás: mi, akik legintimebb titkainkat is megosztjuk a közösségi hálón; ők, akik ezt rögzítik, és reklámcélokra használják; az a professzor, aki egy szociológiai tanulmányra megkapta az adatokat, de azután eladta egy választási kampányokat (is) lebonyolító szervezetnek; vagy ez a szervezet, amely úgy vásárolta meg ezt az adatbázist, hogy tudva tudta: ilyet nem lehetne áruba bocsátani.
Térjünk vissza a meghallgatásra. A tekintélyesebbnél tekintélyesebb szenátor és képviselő urak könyörgőre fogták, hogy rövidebben válaszoljon, mert nekik további kérdéseik vannak, amiket fel kell tenniük, márpedig ha egyszer azt mondták, hogy mindenkinek öt perce van, azt egyetlen másodperccel sem lépheti túl senki. Meg sem próbálták! A szabály, az szabály, és mindenkire érvényes! És a helyszínről tudósító újságírók – hogy a saját portánkon is seperjünk – az ötperces szünetekben kísérletet sem tettek arra, hogy megszólítsák, és fél mondat exkluzívat kérjenek Mark Zuckerbergtől, mert az elején megegyeztek, hogy nem lehet. És a szabály, az szabály, és mindenkire érvényes. Szerencsés volna, ha nemcsak a gyorséttermet és Coca Colát, hanem a rendet és fegyelmet is „importálnánk” a sokat szidott Amerikából, mert lenne, amit tanulnunk!
Az internet világában a fogyasztó ember/személy egyben árucikk is. Sőt, elsősorban árucikk! A Facebook sem szívjóságból adja az ingyen regisztrációt és webfelületet.