Feladatunk a Kárpát-medencében
„Aztán nemcsak anyagi, de szellemi létünknek is kell valami táplálék… Mi ösztönözhet...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Elnézve a végrehajtó hatalmat felemészteni látszó, az országház pulpitusán már dulakodásig fajuló belpolitikai válságot, „a demokrácia fesztiválját”, ahogy azt Ludovic Orban, az események egyik főszereplője és katalizátora nevezi, könnyen elhatalmasodhat bennünk az a meggyőződés, hogy a Stanomir-jelentésben a román parlamentáris demokráciával szemben megfogalmazott fenntartások helyénvalóak voltak, és ismét beigazolódtak. Hogy a román politikai kultúra adottságait figyelembe véve (az ideológiai meggyőződéseket rutinszerűen felülíró hatalmi ambíciókat és politikai pragmatizmusokat, a párt- és frakciófegyelem krónikus hiányát, a képlékeny pártrendszert és annak ingatag talaján egyensúlyozó mindenkori törékeny parlamenti és így kormánytöbbséget) és az ország kormányozhatóságát szem előtt tartva jó döntés volt a félelnöki rendszert hozó alkotmányreform, mely a végrehajtói hatalmi ág hőn áhított stabilitását és kiszámíthatóságát az államelnök kontrollal kívánta biztosítani.
Ám tudva az államfő minden kétséget kizáróan alkotmányos, ám tevékeny hozzájárulásáról a karneváli hangulatú jobboldali koalíciós válsághoz, inkább úgy tűnik, hogy a félelnöki rezsimtől várt jótékony hatás elmaradt. Hiába az új intézményes keret, a hatalmi ágak új architektúrája, a politikai bizonytalanság állandó lételeme maradt a román politizálásnak. Az erősebb államfővel a demokrácia-képlet nem stabilizálódott, éppen csak egy újabb szereplővel bővült, s míg a mindenkori államfő egy a „gyarló” választott pártpolitikusok között, ilyen minőségében lehetetlen elvárás és küldetés, hogy eltekintsen az őt jelölő pártszervezet saját, jól-rosszul felfogott érdekétől, főleg alkotmányos kísértés mellett, ha legfőbb közméltóságként már intézményesült hatalma van a kormány és a parlamenti többség működése fölött.
Pedig a parlamentben kirobbant válságot éppen ez, a lábait az országházba lógató elnöki hatalom váltotta ki, mikor beavatkozott annak szuverenitásába és a kormánykoalíciót adó pártok belső viszonyaiba. Így Iohannis és a félelnöki rezsim hétpróbája – a stabil parlamenti többség fenntartása nem más, mint a saját maga gerjesztette politikai krízis tűzoltása. Reméljük, elődjéhez képest most nagyobb sikerrel.
Pozsony János Csaba