Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Harminc éve nyújt reményt

A harmincadik évforduló első román ünneplései kapcsán már honorálni kívántam, hogy az ordas rágalmak mintha háttérbe szorultak volna, s mintha tények szikár, de legalább nem hamisító ismertetése lenne az uralkodó hangütés, amikor Tőkés Lászlót a magyar titkosszolgálat ügynökének feltüntető publicisztikák jelentek ismét meg, s a régi lemez kezdett forogni a tévében, jelent meg egyes lapok hasábjain.

Hirdetés
Hirdetés

Holott a református parókia előtti tüntetésből az egész város felkeléséhez vezető út kiváltó mozzanatai érdemeltek volna részletezést, s ez vihetett volna közelebb a később elsikkasztott lehetőség igaz természetének feltárásához. Merthogy minden ködösítés és félrevezetés ellenére meghamisíthatatlan marad a Mária téri események legalább három lényegi mozzanata és kiváltó oka.

Az egyik az a nemzetkarakterológiai önkép, mely Tőkés László karakánságában öltött testet. Ismerősei, szemtanúk szerint ugyanis Temesváron már legalább egy éve folyt az a félelemlebontó példamutatás, melyről különben korábbi állomáshelyei is tanúskodhatnak. A fiatal segédlelkész nem titkolta el a gyülekezet tagjai előtt, hogy a szekuritáté rendszeresen berendeli kihallgatásra, gyakorlatilag is bizonyítva, mit ért a hallgatás falának lebontásán. Ezért vállalta az interjút a tévésekkel, s olyan szolidaritást ébresztett szókimondó egyenességével, az öncenzúráról való lemondásra biztatással, hogy az istentiszteletek látogatói pár tucatról pár százra nőttek decemberig.

A másik nyilván az erős istenhit, a vallásos közösség bizonyossága abban, hogy a világi uralomnál magasabb hatalom értékrendje kéri számon amannak gyalázatos bűneit, s hogy annak nevében fellépni jogos. Hogy Tőkés az egyházi hierarchián belül egy áruló kollaboránssal került szembe, csak fokozhatta hívei együttérzését vele.

A harmadik tényező a gyülekezet elnyomott nemzeti kisebbséghez tartozása. Ennek tudatában érlelődött meg legelőbb, hogy a hátrálást tovább folytatni nem lehet, a kezdeményező szerepet vállalni tehát sorsa parancsa volt.

A többi temesvári érdeme, hogy felkarolták a tiltakozást és követték a példát. Ide kellene végre visszajutni ismét, hogy a misztifikációk eltakarításával egy igaz és hasznos értelmezéshez, egy értelmes kiegyezéshez eljuthassunk.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás