Feladatunk a Kárpát-medencében
„Aztán nemcsak anyagi, de szellemi létünknek is kell valami táplálék… Mi ösztönözhet...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Pedig az élesebb szemű erdélyiek már a világháború kezdetekor jelezték, hogy főleg az ország vezető rétege nem veszi észre, de a románság értelmiségének nemzetiségi érzékenysége elérte az elszakadáshoz szükséges szintet.
A nagy háború kitörésekor Adyn kívül szinte senki nem látta, senki sem hitte, hogy „Erdélyt elvehetik.” Ady látta ezt. És látta Kós Károly is, hiszen a balázsfalvi gyűlésről írt levelében azt írta: „amint Beksics Gusztáv megjövendölte egykoron, mihelyst az erdélyi oláhság kultúrailag, vagyonilag és társadalmilag konszolidálódik, abban a pillanatban kérdéssé válik a magyar Erdély léte.”
Erdély elvesztéséről beszélve Wass Albert egy visszaemlékezésében azt mondta, még az apja sem hitte, hogy Erdély a románokhoz kerülhet, a többi nemes egyszerűen legyintett erre a felvetésre. Kevesen gondolták, hogy egy országot, még ha több nemzetiség lakja is, szétrobbantanak, és az új határokat a nagyhatalmak gazdasági és katonai érdekeik szerint húzzák meg.
A külföldre menekült transzilván nemesség tagjainak vagy utódainak nem egy visszaemlékezésében olvasható, hogy még csak nem is gondoltak Erdőelve Magyarországtól való elcsatolására. És mikor ez megtörtént, szinte puskalövés nélkül adták át Romániának. És nem is gondoltak arra, hogy még valaha visszajönnek.
Magyarán a népüket itt hagyták ebek harmincadjára. A népet, akit két háborúban is vágóhídra vittek. A frontról visszajövők pedig Erdélyben maradtak. Éppen ezért csodálkoztam, amikor nemeseink lelkiismeret furdalás nélkül jöttek vissza, egy szó bocsánatkérés nélkül, és követelték a jussukat, vagyis a gesztenyét, amit mások kapartak ki számukra. Egy köszönöm azonban megilleti legalább azokat, akik ezt, főleg az örökösök számára (mint például a gyergyószárhegyi Lázár-kastélyt) nem kis erőfeszítéssel rendbe tették, s megmentették a romosodástól.